Strona główna » Apoloniusz Rajwa z tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego
Aktualności Miasto Zakopane

Apoloniusz Rajwa z tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Przewodnik tatrzański, ratownik górski, geograf, taternik, speleolog i pedagog, człowiek znany większości zakopiańczyków i wszystkim tym, którym Zakopane i Tatry są bliskie. Podczas Moc Gór – Spotkania z Filmem Górskim statuetkę autorstwa Marcina Rząsy wręczył Panu Apoloniuszowi Rajwie, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Przez 12 lat Apoloniusz Rajwa pracował i służył w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Badał pokrywę śnieżną, letnich płatów śniegu, gęstość i radioaktywności śniegu, termodynamikę i cyrkulację powietrza w jaskiniach tatrzańskich, klimat Tatr i Podtatrza. Apoloniusz Rajwa Jest autorem pomiaru rekordowego wiatru zmierzonego w Tatrach czy inwentaryzacji potoków i stawów Tatr Wysokich.

To także zasłużony i niezwykle doświadczony przewodnik tatrzański I klasy i przewodniki wysokogórski, taternik, speleolog i ratownik górski. Brał udział w eksploracji najtrudniej dostępnych jaskiń tatrzańskich i najgłębszych jaskiń Austrii i Francji. Przeprowadził tysiące wycieczek, wygłosił setki prelekcji, a także jako instruktor przewodnictwa prowadził zajęcia na wielu kursach przewodnickich. Pracował także z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel w zakopiańskich szkołach średnich.

W swoim dorobku ma wiele przewodników i publikacji o tematyce górskiej. Jest autorem opracowań naukowych, wieloletnim kierownikiem działu górskiego Tygodnika Podhalańskiego. Jego wiedza o Tatrach jest niezwykle bogata.

Apoloniusz Rajwa to rzetelny i dokładny kronikarz wydarzeń tatrzańskich i zakopiańskich, co niewątpliwie stanowi i stanowić będzie źródło wiedzy o naszym regionie! – TPN

źródło: TPN
Fot. Anna Palider

tagi