Strona główna » Plany budżetowe na 2023 rok
Aktualności Miasto Zakopane

Plany budżetowe na 2023 rok

-Blisko 15 mln złotych przeznaczamy w budżecie na inwestycje. W tej chwili zadłużenie budżetu naszego powiatu wynosi 900 tys. złotych i jest jednym z najniższych w Polsce wśród samorządów powiatowych. Co więcej, nasze zadłużenie cały czas spada – podkreśla Starosta Tatrzański Piotr Bąk.

Starosta ocenia zarządzanie budżetem bardzo pozytywnie i jak wyjaśnia
– Nie spodziewamy się, żeby w przyszłym roku pojawiła się potrzeba wspomagania kredytem. Od kilku lat stosujemy jednak praktykę, że dla bezpieczeństwa budżetu przewidujemy zaciągnięcie kredytu, bo wpływy do budżetu nie są regularne na przestrzeni całego roku – wyjaśnia starosta.

Dla lokalnych mieszkańców jednym z ważniejszych tematów są inwestycje. W nadchodzącym roku ma zostać przygotowany szereg dokumentacji dotyczący infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ciągów pieszych.

W przyszłym roku starostwo starć się będzie o fundusze na realizację przedsięwzięć w miejscowościach Nowe Bystre, Bustryk i Ząb:
Liczymy na wsparcie z Programu Rozwoju Dróg. Dodatkowo planujemy przygotowanie dokumentacji dla przebudowy drogi Oswalda Balzera. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać środki na przebudowę odcinka od Jaszczurówki do Brzezin, ale jednocześnie składamy wnioski na dalsze zadania i przygotowujemy środki na wkład własny. Chcemy zakończyć przebudowę mostów na potoku w Leśnicy i Groniu. Te rzeczy ze względów formalnych były przez lata nieosiągalne. Będziemy również przygotowywać dokumentację projektową ciągów pieszych dla Gliczarowa Górnego, na potrzeby budowy ronda na Wierchu Olczańskim – wyjaśnia Starosta Piotr Bąk.

Najważniejszą przyszłoroczną inwestycją będzie budowa mostu z ulicy Kasprusie do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem. Dojazd, który aktualnie znajduje się od strony Krupówek, nie spełnia wymogów. Starostwo przewiduje, że inwestycja będzie realizowana w 2023 roku. W planach jest również modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkół Budowlanych oraz budynków Liceum Ogólnokształcącego.

W 2023 roku renowację przejdą także lokale budynki: Tatrzańskie Centrum Kultury „JUTRZENKA”, internat Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tatrogród”. Siedziba starostwa ma otrzymać instalację fotowoltaiczną i magazyny energii.

Budynek Starostwa aktualnie przechodzi generalny remont.
-Żyjemy w symbiozie {z Teatrem}– my wykorzystujemy parkingi w ciągu dnia, kiedy przybywają petenci do urzędu, natomiast Teatr użytkuje go wieczorem, gdy realizuje swój repertuar – dodaje Piotr Bąk.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem

tagi