Strona główna » Wieczorna akcja ratunkowa rejonie Kopy Kondrackiej
Aktualności Miasto Zakopane

Wieczorna akcja ratunkowa rejonie Kopy Kondrackiej

We wtorek po godzinie 16 do Centrali TOPR dotarło zgłoszenie od turysty, który zgubił się w rejonie Kopy Kondrackiej. Dzięki aplikacji Ratunek udało się zlokalizować turystę, który znajdował się kilkadziesiąt metrów od szlaku pomiędzy Kopą Kondracką, a Kondracką Przełęczą. Z centrali TOPR na Kopę wyruszyło 4 ratowników, akcja zakończyła się sprowadzeniem turysty o godzinie 21.

Ratownicy TOPR przy pomocy aplikacji Ratunek nawigowali turystę, któremu udało się wrócić na grań i przemieścić się w kierunku Przełęczy Kondrackiej. Pomimo dużej ilości świeżego śniegu oraz ograniczonej widoczności, udało się dotrzeć do potrzebującego pomocy turysty i bezpiecznie sprowadzić go do Schroniska w Dolinie Kondratowej.

Jak informuje centrala TOPR, turysta nie był przygotowany do wycieczki, nie posiadał zimowego wyposażenia, ani lawinowego ABC.

Przypominamy, że w Tatrach panują wymagające warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich intensywnych opadach śniegu szlaki mogą być nieprzetarte. Opady śniegu zwiększyły zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem w góry należy zapoznać się z komunikatem na temat warunków turystycznych panujących w Tatrach znajdującym sie pod linkiem:
https://tpn.pl/zwiedzaj

W Tatrach ogłoszono 2 stopień zagrożenia lawinowego. Przed wyruszeniem w Tatry trzeba śledzić aktualny komunikat lawinowy, który jest dostępny na stronie:
https://lawiny.topr.pl/

źródło: TOPR

tagi