Strona główna » Parada Gazdowska w Zębie już w najbliższą niedzielę!
Aktualności Gmina Poronin Sport

Parada Gazdowska w Zębie już w najbliższą niedzielę!

Gmina Poronin zaprasza na tegoroczną Paradę Gazdowską, która już w najbliższą niedzielę (29 stycznia) odbędzie się w Zębie na Bartolskim Wierchu. Warto mieć ze sobą gogle, sanki i dobry nastrój. Co roku wydarzenie przyciąga tłumy wielbicieli i uczestników podziwiających piękne konie, starodawne uprzęże i sanie ręcznie rzeźbione czy malowane.

Parada Gazdowska jest imprezą promocyjno-kulturalną odbywającą się na terenie Gminy Poronin. Od roku 1999 weszła na stałe do kalendarza zimowych imprez. Jej program obejmuje przejazd zaprzęgów wyznaczoną trasą na Bartolskim Wierchu w Zębie, gdzie sanie i kumoterki (małe, dwuosobowe sanie typowe dla regionu Podhala), zostają ocenione przez jury.
Oceniane są: rasa i ułożenie koni, uprząż, wykonanie sań i sposób powożenia. Nieodłącznym elementem Parady jest piękny regionalny strój, charakterystyczny dla Podhala.
Następnie odbywają się na przygotowanym torze przejazdy kumoterek, skiring (narciarz jadący za koniem bez jeźdźca) oraz ski-skiring (narciarz za koniem z jeźdźcem).

Lokalizacja:

źródło: Gmina Poronin

tagi