Strona główna » TPN otwiera większość szlaków w Tatrach
Aktualności Miasto Zakopane

TPN otwiera większość szlaków w Tatrach

Po konsultacjach z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i przeprowadzeniu oceny zagrożenia lawinowego, TPN odwołuje zamknięcie Tatr polskich z wyjątkiem paru szlaków najbardziej zagrożonych lawinami.

1. Drogi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka

2. Szlaku z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów

3. Szlaku narciarskiego prowadzącego przez Żleb Marcinowskich – z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)

4. Szlaku narciarskiego prowadzącego tzw. „górnymi padakami” – od dolnego łącznika do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)

Szczegółowe komunikaty znajdziemy pod linkiem: https://tpn.pl/zwiedzaj

Ponadto, TOPR ogłosił 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego, ale sytuacja na całym obszarze Tatr jest nadal niekorzystna.

Na wszystkich wystawach ujętych w komunikacie lawinowym niezależnie od wysokości zalegają bardzo duże depozyty przewianego śniegu, które mogą powodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Należy brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.
Uruchomienie lawin przez narciarzy czy turystów pieszych na stromych stokach jest wysoce prawdopodobne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia.– informuje TOPR

Narciarze i snowboardziści w rejonie Kasprowego Wierchu proszeni są o jazdę jedynie na przygotowanych i oznaczonych trasach narciarskich

TOPR apeluje o ROZSĄDNY dobór celów do panujących warunków turystycznych oraz obowiązkowe posiadanie lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością obsługi tego sprzętu.

Komunikaty lawinowe i pogodowe można znaleźć pod linkiem: https://lawiny.topr.pl/
Poniżej zdjęcia z lotów śmigłowcem obrazujące warunki w Tatrach oraz lawiny, które zeszły w przeciągu kilku ostatnich dni.

źródło: TOPR

/JL

tagi