Strona główna » Ciekawy weekend pod Tatrami
Aktualności Miasto Zakopane

Ciekawy weekend pod Tatrami

Jeśli planujesz spędzić weekend w Zakopanem, nie musisz ograniczać się tylko do seansów filmowych i spektakli teatralnych. Na przykład, w najbliższy weekend odbędzie się finał Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim, a dzieci będą mogły walczyć o Puchar Misia Stramusia. Dla miłośników kotów zorganizowany zostanie artystyczny Dzień Kota w Kmicicu.

Wydarzenia kulturalne i sportowe w Zakopanem 18-19.02.2023:

PIĄTEK

FERIE Z MUZEUM TATRZAŃSKIM
WARSZTATY: Fotograficzne kadrowanki-wycinanki
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
Piątek 17.02, godzina 13:00

Co to jest kadr i kompozycja? Jak wyglądał tradycyjny aparat fotograficzny i czym różnił się od współczesnego? Czy klisza i film fotograficzny to to samo? W trakcie spaceru po wystawie czasowej „Władysław Werner. Fotograf Tatr i Zakopanego” przeniesiecie się w czasie i spróbujecie znaleźć odpowiedzi nie tylko na te pytania. Czas trwania: 1,5-2 godz. Grupa wiekowa: od 10 do 14 lat. Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, nr tel. 533 925 111. Więcej na: https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/aktualnie-w-edukacji/

Bajki z projektora
Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15
Piątek 17.02, godzina 14
:00
Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z powieści pisarza Kornela Makuszyńskiego „Przygody Koziołka Matołka”, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek. Czas trwania: 1 godz. Grupa wiekowa: od 4 do 9 lat. Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, nr tel. 533 925 111. Więcej na: https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/aktualnie-w-edukacji/

Kino „Miejsce” ul. Orkana 2
FILM: Luana. Szkoła na końcu świata
Od piątku 17.02 do niedzieli 19.02, godzina 16

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu zamierza wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził.

Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a
DZIEŃ KOTA W KMICICU
Piątek 17.02, godzina 18

Będą koty malowane – Anny Schumacher, Beaty Zuby i Beaty Zalot. Koci asamblaż Gabriela Szyrszenia, ceramika Jagny Pawlak i Lidii Rosińskiej.  Będą kocie strofy, a nawet nie do końca poważny wykład o kotach sławnych ludzi. Oczywiście kocia muzyka – całkiem poważna, ale w niepoważnym wykonaniu Katarzyny Wiwer, sopranistki z Krakowa. Zaśpiewa „Pieśń kota” Karola Szymanowskiego. Zabrzmi Kliw, czyli Sylwia Lehner (akordeon) i Jakub Majek, który zamiauczy na skrzypcach. Usłyszymy „Kota lunatyka” z najnowszej płyty a także zupełnie nowe utwory – niespodzianki o wiadomej tematyce. Będzie też aukcja wybranych prac, z której dochód przeznaczymy na bezdomne koty na Podhalu, a także puszka, do której będzie można wrzucić grosik dla Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, z przeznaczeniem właśnie na koty. To także okazja, by opowiedzieć o własnych sierściuchach. Spotkanie poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka Beata Zalot, właścicielka pięciu kotów i miłośniczka tych niepokornych zwierząt.

Kino „Sokół”, ul. Orkana 2
PREMIERA FILMU! Ant-Man i Osa: Kwantomania
Piątek 17.02, godziny: 18.10 i 20.30
Sobota 18.02 i niedziela 19.02, godziny: 16 i 20.30

Superbohaterowie Scott Lang (Paul Rudd) i Hope Van Dyne (Evangeline Lilly) powracają jako Ant-Man i Osa w nowym, pełnym przygód filmie. Wraz z rodzicami Hope, Hankiem Pymem (Michael Douglas) i Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer), oraz córką Scotta – Cassie Lang (Kathryn Newton), będą eksplorować Wymiar Kwantowy, gdzie spotkają zadziwiające, nie-znane istoty. To, co tam przeżyją, zmieni ich wyobrażenia o tym, co jest możliwe.

Kino „Miejsce”, ul. Orkana 2
FILM: Chleb i sól
Od piątku 17.02 do niedzieli 19.02, godzina 18.10

Student warszawskiej Akademii Muzycznej podczas wakacji wraca do rodzinnej miejscowości w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.

SPEKTAKL: Z cyklu: Tatrzańskie. Część II: CZŁAPÓWKI-ZAKOPANE wg Andrzeja Struga
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy
Piątek 17.02, godzina 19.15

Informacja o spektaklu z witkacy.pl: „Wielki dzień. Kronika niedoszłych wydarzeń” Andrzeja Struga drukowana była w odcinkach w Kurierze Porannym w 1926 roku, a została w całości wydana w 1957 roku. Tak samo jak wcześniejszy „Zakopanoptikon”, stanowi całkiem odmienną pozycję od pozostałej spuścizny literackiej Struga. Należy ona do najznakomitszych utworów pisarza, pełna błyskotliwego humoru i dowcipu, fantazji i pomysłowości sytuacyjnej, swobody i rozmachu w kreowaniu świata. Poza satyryczną, wręcz groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w tej powieści „z kluczem” zawarta została ogromna suma wiedzy autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.” Więcej informacji i bilety: http://www.witkacy.pl/pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze/czlapowki-zakopane

Kino „Miejsce”, ul. Orkana 2

PREMIERA FILMU: Wieloryb
Od piątku 17.02 do niedzieli 19.02, godzina 20.15

To nie tylko wielki powrót na ekrany Brendana Frasera, ale i kolejny niesamowity film wyreżyserowany przez Darrena Aronofsky`ego, który zachwycił publiczność i krytyków na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W emocjonujący sposób opowiada historię cierpiącego na poważną otyłość nauczyciel angielskiego, od lat przez chorobę uwięzionego w swoim mieszkaniu, próbującego odbudować więź z nastoletnią córką. „Wieloryb” zdobył już wiele nagród, w tym Critics Choice dla najlepszego aktora. Powędrowała ona oczywiście w ręce Frasera. Otrzymał też kilka nominacji w tegorocznych Oscarach.

SOBOTA
9. PUCHAR ZAKOPANEGO AMATORÓW W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM oraz 45. SZKOLNA LIGA SPORTÓW ZIMOWYCH
Stacja Narciarska Szymaszkowa
Sobota 18.02, godzina 8

Wielki finał Pucharu Zakopanego Amatorów w Narciarstwie Alpejskim. Na trasie slalomu giganta zawodnicy będą walczyć o zwycięstwo, ale także o cenne nagrody o łącznej wartości przekraczającej 40 tysięcy złotych. Zawodom dorosłych towarzyszyć będzie Puchar Zakopanego Dzieci – Szkolna Liga Sportów Zimowych. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.
Harmonogram: godz. 8 start zawodów IX Puchar Zakopanego Dzieci – Szkolna Liga, godz.  10.30 start zawodów dorosłych (godzina rozpoczęcia może ulec zmianie)

XI PUCHAR MISIA STRAMUSIA – ZAWODY DLA DZIECI
Nosal
Sobota, 18.02, godzina 10:00

Organizatorem zawodów jest Szkoła Narciarska i Snowboardowa STRAMA, która od 22 lat szkoli kolejne pokolenia miłośników białego szaleństwa. Zawodnicy biorący w nich udział wystartują w trzech kategoriach narciarskich: klub (do 10. roku życia), rekreacja (do 15. roku życia), snowboard (do 16. roku życia). Będą też inne atrakcje, w tym tradycyjnie Puchar Rodzinny, w którym dzieci startują razem z rodzicami – rodzic biegnie na rakietach śnieżnych, a pociecha zjeżdża na nartach lub snowbaoardzie. Wygrywa zespół, który będzie miał najlepszy czas. Zawody z Misiem Stramusiem rozpoczną się o 9.45, a przejazdy wystartują o godzinie 10. Na narciarzy czeka emocjonujący tor typu SKI CROSS, a na snowboardzistów slalom.

FERIE Z MUZEUM TATRZAŃSKIM – WYDARZENIE EDUKACYJNE: Warsztaty z szycia.
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
Sobota 18.02, godzina 10:00

Jak powstaje serdak? Z czego jest zrobiony? Ile trwa praca nad nim? Czym jest zdobiony? Wszystkiego dowiecie się w trakcie warsztatów, które poprowadzi Stanisław Gąsienica-Wawrytko. Opowie on o swojej pracy kuśnierza, ale także pokaże jak uszyć serdak. Na koniec warsztatów uczestnicy sprawdzą się jako kuśnierze. Czas trwania: 3 godz. Grupa wiekowa: dzieci od 12 lat i dorośli. Zapisy: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, nr tel. 533 925 111. Więcej na: https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/aktualnie-w-edukacji/

PoSZLAKI – zajęcia z edukatorami TPN: Prelekcja Jana Krzeptowskiego-Sabały
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, ul. Chałubińskiego 42a
Sobota 18.02, godzina 17:00

Zima z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Prelekcja Jana Krzeptowskiego-Sabały „Giewont”. Wstęp wolny.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM SKAWIŃSKIM wokół książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10
Sobota 18.02, godzina 17:00

Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję. „Tatry” to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

TYGODNIK PODHALAŃSKI KŁAMIE! – spotkanie z dziennikarzami Tygodnika Podhalańskiego wokół książki „Tygodnik Podhalański kłamie!”
Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a
Sobota 18.02, godzina 18

Pięć miesięcy po upadku komunizmu w Polsce, 24 grudnia 1989 roku, pojawił się pierwszy numer Tygodnika Podhalańskiego. Od tego momentu minęło ponad trzydzieści lat. Ponad trzy dekady pisania o regionie, o ludziach, o tutejszej kulturze, o sprawach mniejszych i większych, no i o tych naprawdę ważnych. Również ponad trzydzieści lat tropienia afer i patrzenia lokalnej władzy na ręce.

SPEKTAKL z cyklu: Tatrzańskie. Część III: SPISKI – Hej! wg Wojciecha Kuczoka
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena Witkacego
Sobota 18.02, godzina 19.15

Informacja o spektaklu z witkacy.pl: „Opowieść ta zaczyna się latem 1982 r. (kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny, a mundial w Hiszpanii za pasem), wtedy to 10-letni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Spektakl obrazuje fascynacje oraz oniryczno-magiczne przygody bohatera na tle „dzikiej” tatrzańskiej przyrody i wydarzeń politycznych, tudzież sportowych. Spektakl „Spiski – Hej!” stanowi naturalną konsekwencję spektakli obecnych w repertuarze Teatru Witkacego – jest to kontynuacja spektakli „Na przełęczy” wg Stanisława Witkiewicza oraz „Człapówki – Zakopane” wg Andrzeja Struga.” Więcej informacji i bilety: http://www.witkacy.pl/pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze/z-cyklu-tatrzanskie-czesc-iii-spiski-hej-wg-wojciecha-kuczoka

SPEKTAKL: Scena Propozycji Aktorskich – HOTEL UTOPIA – pokaz przedpremierowy!
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy
Niedziela 19.02, godzina 19.15

Bilety: http://www.witkacy.pl/pl/repertuar/aktualnie-grane


tagi