Strona główna » Chciał pomóc koledze bez prawa jazdy, sam był poszukiwany
Aktualności Miasto Zakopane

Chciał pomóc koledze bez prawa jazdy, sam był poszukiwany

W miniony poniedziałek 20 lutego policjanci zakopiańskiej drogówki podjęli interwencję wobec kierowcy volkswagena na ul. Chałubińskiego w Zakopanem, który kierował bez uprawnień.

Turysta, który został zatrzymany za kierowanie pojazdem bez prawa jazdy, zwrócił się do swojego kolegi o pomoc w odebraniu jego samochodu od policji. Kolega, który okazał się 42-letnim mężczyzną, przyszedł na miejsce i został sprawdzony przez funkcjonariuszy. Okazało się, że jest poszukiwany przez policję i został zatrzymany. Mężczyzna został uwolniony od kary pozbawienia wolności po wpłaceniu zaległej grzywny i otrzymał pozwolenie na odebranie samochodu kolegi.

Policja przypomina:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

źródło: Policja Zakopane

tagi