Strona główna » Zakopiańscy strażacy szkolą się
Aktualności Miasto Zakopane

Zakopiańscy strażacy szkolą się

Małopolskie oddziały straży pożarnej przeszły szkolenie w zakresie bezpieczeństwa działań ratowniczo – gaśniczych przy zdarzeniach z udziałem samochodów elektrycznych i hybrydowych

Dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej woj. małopolskiego przeszli szkolenie związane z postępowaniem przy zdarzeniach z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi, które odbyło się w dniach 22 i 23 lutego br. w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Krakowie. Szkolenie miało miejsce w salonie autoryzowanego dealera Volvo Wadowscy i skupiało się na tematach takich jak budowa samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz właściwe postępowanie w przypadku wypadku z ich udziałem.

Szkolenie poruszało tematy dotyczące historii, samochodów elektrycznych i hybrydowych, budowy baterii, możliwości ładowania, stacji ładowania, kart ratunkowych, przewodnik reagowania, m.in. rozpoznanie pojazdu elektrycznego, dostęp do poszkodowanych, pożar, holowanie, zanurzenie.

Podczas szkolenia, strażacy mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat konstrukcji, użytkowania, diagnostyki oraz poziomów napięcia występujących w samochodach elektrycznych, co jest niezbędne dla prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzania działań ratowniczo-gaśniczych.

Przedstawiciele firmy Rosenbauer zaprezentowali system gaszenia baterii litowo-jonowych w samochodach elektrycznych. System składał się z dwóch głównych elementów – jednostki gaśniczej oraz jednostki sterującej. Dzięki niemu strażacy mogli działać w pobliżu płonącego pojazdu tylko przez krótką chwilę, a cały system mógł zostać uruchomiony z bezpiecznej odległości około 8 metrów. Ideą tego systemu było dostarczenie wody tam, gdzie była to konieczne, czyli do wnętrza akumulatora.

Zważywszy na ciągły wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem samochodów elektrycznych i hybrydowych, zdobyta podczas szkolenia wiedza będzie miała bez wątpienia wpływ na poprawę jakości działań.

fot. Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie
/JL

tagi