Strona główna » Ciekawy kulturalnie i sportowo weekend pod Tatrami
Aktualności Miasto Zakopane

Ciekawy kulturalnie i sportowo weekend pod Tatrami

W Zakopanem tego weekendu odbędą się różnorodne wydarzenia, włączając w to 71. Memoriał Kornela Makuszyńskiego „Koziołek Matołek” dla dzieci, spotkanie poświęcone ratownikom tatrzańskim i TOPR dla dorosłych, przegląd krótkich metraży aktorskich nominowanych do Oscara oraz opowieści Jarka Szubrychta o swojej książce „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”.

Seans „W gorsecie”
Kino „Miejsce”, ul. Orkana 2
Piątek 10.03, godzina 18:00
Sobota 11.03 i niedziela 12.03, godzina 18.25

Vicky Krieps jako cesarzowa Elżbieta II, słynna Sisi, która po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi i rozniecić na nowo dawne fascynacje. Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują szok i zgorszenie. Czy Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?

„O przewodnikach tatrzańskich i TOPR”
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Krupówki 10
Piątek 10.03, godzina 18:00

Spotkanie z Józefem Janczym – autorem „Pocztu ratowników tatrzańskich” oraz Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem – autorami monografii „TOPR 1909-2009”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.

SPEKTAKL: DA CAPO AL FINE na podstawie „Cmentarzyska samochodów” Fernando Arrabala
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena Witkacego
Piątek 10.03, godzina 19:15

„Fernando Arrabal – (ur. 11. sierpnia 1932) współczesny pisarz, dramaturg, poeta. Od 1955 osiadły we Francji i tworzący głównie w języku francuskim. Także scenarzysta, reżyser filmowy, autor dzieł plastycznych, aktor. Najbardziej znany ze swych dzieł scenicznych – obok Ionesco czy Becketta jeden z najgłośniejszych przedstawicieli teatru absurdu. Bilety: http://www.witkacy.pl/pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze/raz-dwa-raz

Krótkie metraże aktorskie nominowane do Oscara 2023
Kino „Miejsce”, ul. Orkana 2
Piątek 10.03, godzina 20.20

Krótkie metraże aktorskie, które zostały nominowane w tym roku to:

  • Ivalu, reż. Anders Walter/Dania 2022, 16 min. Ivalu zniknęła. Jej młodsza siostra nie mogąc liczyć na pomoc ojca, desperacko próbuje odnaleźć Ivalu na własną rękę, ale rozległa przyroda Grenlandii skrywa wiele tajemnic…
  • Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye), reż. Tom Berkeley, Ross White/Irlandia 2022, 23 min. Po wielu latach rozłąki drogi dwóch braci krzyżują się ponownie na rodzinnej farmie w Irlandii Północnej, gdzie przybywają na pogrzeb przedwcześnie zmarłej matki. Spotkanie przybiera nieoczekiwany obrót, gdy stają przed zadaniem zrealizowania listy rzeczy do załatwienia pozostawioną przez zmarłą rodzicielkę.
  • Czerwona walizka (The Red Suitcase), reż. Cyrus Neshvad/Luksemburg 2022, 17 min. Późny wieczór na lotnisku w Luksemburgu. 16-letnia Iranka celowo zwleka z przejściem przez bramki bezpieczeństwa, by w końcu podjąć decyzję, która może zmienić jej życie na zawsze.
  • Uczniaki (The Pupils), reż. Alice Rohrwacher/Włochy, USA 2022 , 37 min. Film o pragnieniach, oddaniu, wolności i anarchii, która kiełkuje w umysłach dziewcząt – podopiecznych surowej katolickiej szkoły z internatem w okresie świąt Bożego Narodzenia.
  • Nocna jazda (Night Ride), reż. Eirik Tveiten/Norwegia 2020, 15 min. Chłodna grudniowa noc. Ebba jak co wieczór czeka na tramwaj, gdy nieoczekiwany splot zdarzeń zmienia bieg pozornie zwyczajnego powrotu do domu.

71. MEMORIAŁ KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO „KOZIOŁEK MATOŁEK”
Wybieg przy Średniej Skoczni
Sobota 11.03, godzina 10:30, Polana Szymoszkowa
Niedziela 12.03, godzina 10.30

W sobotę 11.03 na wybiegu przy średniej skoczni o godzinie 10.30 wystartują konkurencje biegowe, a w samo południe rozpoczną się skoki. W niedzielę zaś (12.03) młodzi zawodnicy powalczą na Polanie Szymoszkowej, gdzie rozegrane zostaną slalom i zawody snowboardowe. Start slalomu – 10.30, a snowboardu – 12:00

Spotkanie z cyklu „Czarne na białym”
Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a
Sobota 11.03, godzina 18:00

Gościem będzie Jarek Szubrycht, autor książki „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa” oraz współpracownik Antyradia. Rozmowę poprowadzi Hubert Jarzębowski.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube „Fundacja Zakopiańczycy”: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887

Babskie Rz(ż)ądze 4
Karczma Muzykancko
Niedziela 12.03, godzina 16:00

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 4. edycja wydarzenia Babskie Rz(ż)ądze. Z okazji Dnia Kobiet, po długiej nieobecności impreza wraca w baśniowym wydaniu. Zaśpiewamy karaoke, zobaczymy spektakl Teatru Narodowego ,,ze Stumilowego lasu”, ,,Księżniczka i Żaba” oraz przejdziemy Kuchenne Rezolucje Magdy Gesller i wiele więcej. Dzięki uprzejmości szefa Karczmy Muzykancko – Macieja Rybki – możemy się spotkać i spędzić miło czas, uczestnicząc w wydarzeniu organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury. Babski wieczór cieszy się powodzeniem w Poroninie już od 3 lat. Przygotowany przez organizatorów program, w którym uczestniczą przyjaciele GOK-u rozbawia do łez.

Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja pod numerem tel. 881-336-997. Wstęp wolny.

/JL

tagi