Strona główna » W weekend TOPR udzielił pomocy 9 osobom
Aktualności Miasto Zakopane

W weekend TOPR udzielił pomocy 9 osobom

W ostatni weekend ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) mieli dużo pracy. W sumie pomogli dziewięciu osobom, które doznały urazów kończyn podczas uprawiania narciarstwa skiturowego.

Centrali TOPR kilka minut po godzinie 18, a ratownicy rozpoczęli poszukiwania w okolicy Przełęczy Małołąckiej.

Najwięcej pracy ratownicy mieli w sobotę. W ciągu tego dnia musieli użyć śmigłowca, aby przetransportować skiturowców z Doliny Roztoki, Doliny Chochołowskiej oraz narciarza z problemami kardiologicznymi z Kotła Gąsienicowego do szpitala. W trudnym terenie, ze względu na warunki atmosferyczne, śnieg i trudny teren, przetransportowanie poszkodowanych jest bardzo trudne, a czas jest kluczowy.

Sobotni noc przyniosła kolenejne wezwania. Zorganizowano całonocną wyprawę, aby poszukać zaginionego narciarza skiturowego w okolicy Czerwonych Wierchów. Zgłoszenie o zaginięciu zostało przekazane do Centrali TOPR kilka minut po godzinie 18, a ratownicy rozpoczęli poszukiwania w okolicy Przełęczy Małołąckiej. Na parking wrócił tylko jeden z narciarzy, który zawiadomił służby o zaginięciu drugiego z nich. Z centrali TOPR w okolicę Czerwonych Wierchów w kilku grupach wyruszyło 11 ratowników kilka minut po godzinie 18. W trakcie poszukiwań do ratownika dyżurującego na PKL Kasprowy Wierch przed północą dotarł poszukiwany narciarz w towarzystwie słowackiego grotołaza. Okazało się, że Polak po wyjściu na grań spadł do Doliny Cichej, gdzie został odnaleziony przez słowackich grotołazów, będących w okolicy i wyprowadzony na Kasprowy Wierch. Takie zdarzenie pokazuje, jak ważna jest szybka reakcja i skuteczna akcja ratunkowa. Wyprawa zakończyła się około godziny 3 nad ranem.

Ratownicy TOPR to specjaliści, którzy są przeszkoleni i przygotowani do ratowania ludzi w najbardziej ekstremalnych sytuacji. Ich praca jest nieoceniona dla turystów i narciarzy skiturowych, którzy zdecydują się na wspinaczkę w górach. Bez wiedzy i doświadczenia można wpaść w niebezpieczeństwo, które jest często niemożliwe do przewidzenia, a TOPR zawsze jest gotowy do szybkiej i skutecznej pomocy.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że góry to nie tylko piękne krajobrazy, ale również niebezpieczeństwo. Zawsze należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać zaleceń TOPR oraz innych specjalistów w dziedzinie turystyki górskiej. Należy również być odpowiednio przygotowanym do wspinaczki, mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie i posiadać wiedzę na temat warunków atmosferycznych i topografii terenu.

Warunki do uprawiania turystyki są dobre. Planując wyjścia w wyższe partie Tatr należy pamiętać o obowiązkowym posiadaniu sprzętu w postaci RAKÓW, czekana oraz kasku. Informacje na temat warunków turystycznych są dostępne na: https://tpn.pl/zwiedzaj

/JL

tagi