Strona główna » TPN rozpoczyna akcję ratowania żab
Aktualności Miasto Zakopane

TPN rozpoczyna akcję ratowania żab

Co teraz zagraża żabom? Przede wszystkim ruch samochodowy – wiele z nich ginie pod kołami. Żaby potrzebują pomocy w czasie swoich godów, dlatego pracownicy i wolontariusze TPN będą zbierać i przenosić płazy przez drogę.

Bezpośrednio po obudzeniu żaby wystawiają się na promienie słoneczne, aby podnieść temperaturę ciała, a następnie przystępują do ważnej czynności życiowej, czyli przedłużania gatunku. Instynkt każe im pokonywać drogi i ulice w poszukiwaniu miejsc rozrodu. Ospały płaz powoli kicający przez drogę na widok samochodu nieruchomieje, traktując auto jak drapieżnika, który chce go upolować. Odurzony zalotami nie ma większych szans.

Szczególnie u wylotu Doliny Olczyskiej będą zbierane i przenoszone przez drogę przez wolontariuszy i pracowników TPN do stawów Czynnego Ośrodka Ochrony Płazów i Gadów na Jaszczurówce.

TPN apeluje do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę u wylotu Doliny Olczyskiej, Strążyskiej oraz w rejonach corocznych wędrówek żab, zwłaszcza w okolicy mostków i miejsc podmokłych.

źródło: TPN
/j

tagi