Strona główna » Memoriał im. Bronisławy Staszel Polankowej w Kościelisku
Aktualności Gmina Kościelisko

Memoriał im. Bronisławy Staszel Polankowej w Kościelisku

Tegoroczny sezon narciarski Gmina Kościelisko zakończy Memoriałem im. Bronisławy Staszel Polankowej- wydarzeniem, w którym chodzi nie tylko o rywalizację sportową, lecz również o pamięć o wyjątkowej mieszkance Kościeliska: narciarce, ośmiokrotnej mistrzyni Polski, prekursorce kobiecych skoków narciarskich, ratowniczce TOPRBronisławie Staszel Polankowej.

Do udziału w zawodach zapraszane są dzieci z roczników 2008-2014 i młodsze oraz rodziny wielopokoleniowe, liczące min. 3 zawodników (dziecko, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny).

Biegacze będą mieli do pokonania narciarski tor przeszkód, przygotowany według pomysłu profesora krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego Szymona Krasickiego. Będzie to swoisty test, sprawdzający umiejętności techniczne, poczucie równowagi, koordynację i jazdę na nartach wszystkich, którzy zdecydują się na start. Dobra zabawa gwarantowana„- piszą organizatorzy.

Trasa zostanie przygotowana na stoku Polana Szymoszkowa. Pierwsza grupa rozpocznie rywalizację w środę, 29 marca br. o godz. 10:00.

Zapisy do 27.03.2023 r. za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: biuro@pifsport.pl.

Regulamin zawodów do pobrania TUTAJ 

Bronisława Staszel-Polankowa karierę narciarską rozpoczęła w latach 20. XX wieku. W wieku 14 lat pierwszy raz wygrała bieg narciarski o mistrzostwo Polski. Mistrzynią jednak nie została, ponieważ była niepełnoletnia. Zwyciężyła również, z prawie trzyminutową przewagą, w nieoficjalnym biegu kobiet podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1929 r. – będącym konkurencją jedynie pokazową. Była uważana za najlepszą narciarkę na świecie w tym okresie. Wybuch II wojny światowej przerwał jej sportową karierę, zabrał wolność i przyjaciół. Jednak Bronisława Staszel-Polankowa nigdy nie straciła pogody ducha i sportowej radości życia. Mimo przerwy, po wojnie wróciła do uprawiania sportu, zajmując 4. miejsce w mistrzostwach Polski w 1951 r.

Bronisława Staszel-Polankowa była osobą nietuzinkową. W 1934 roku odbyła wyprawę rowerową dookoła Polski przejeżdżając odległość 4 tysięcy km. W 1933 lub 1934 r. przerobiła zwykły pasterski szałas pod Przysłopem Miętusim w Tatrach Zachodnich na przytulne schronisko turystyczne. W pierwszych dniach września 1939 r. dało ono dach nad głową osobom uciekającym przed wojną. Na początku lipca 1944 r. przeniosła się do Warszawy. Tam wstąpiła do Armii Krajowej i brała udział w powstaniu warszawskim. Pod pseudonimem „Duża Bronka” służyła jako sanitariuszka w 9. kompanii batalionu „Kiliński”. Po upadku powstania została jeńcem wojennym.

W latach 1947-1957 wraz ze Stanisławą Woźniak, byłą żołnierką AK, prowadziła swoje przedwojenne schronisko na Przysłopie Miętusim, słynące z bardzo miłej, rodzinnej atmosfery, w którym spotykała się m.in. warszawska śmietanka artystyczna, literacka i naukowa. Na pewno bywał tam kardynał Karol Wojtyła, któremu – już jako papieżowi Polankowa podarowała oprawione w złoto wiązania nart z 1929 roku.

źródło: Gmina Kościelisko

/j

tagi