Strona główna » TOPR szkoli żołnierzy w Dolinie Chochołowskiej 
Aktualności Miasto Zakopane

TOPR szkoli żołnierzy w Dolinie Chochołowskiej 

Góry są piękne i malownicze, ale jednocześnie bardzo niebezpieczne, zwłaszcza zimą, gdy grozi niebezpieczeństwo lawinowe. Właśnie dlatego żołnierze z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się w poszukiwaniu zasypanych osób, udzielaniu pierwszej pomocy i transporcie poszkodowanych w trudnym terenie.

Szkolenie lawinowe obejmowało szereg ćwiczeń, które mają przygotować żołnierzy do bezpiecznego poruszania się w terenie górskim zagrożonym lawinami. Jak tłumaczy kpr. Piotr Białoń z Biura Prasowego 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, całość szkolenia skupia się na wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz na udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej u osób poszkodowanych w wypadkach górskich.

Jak podkreśla Stanisław Krzeptowski-Sabała, doświadczony ratownik TOPR, aby sprawnie poruszać się po górach, potrzeba nie tylko dobrego dowódcy, ale również szerokich umiejętności. Żołnierz musi wiedzieć, jak przygotować się do takiego działania, jakie tereny omijać oraz w jaki sposób przemieszczać się w trudnym terenie. Dlatego też podczas szkolenia żołnierze uczą się różnych scenariuszy, takich jak np. jak zachować się w przypadku lawiny.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, żołnierze nabyli bezcenne doświadczenia, które z pewnością przydadzą się w przyszłości podczas wykonywania zadań w trudnym terenie. Jak podkreśla kapral Białoń, szkolenie lawinowe to pierwszy tego typu kurs wprowadzony dla batalionu lekkiej piechoty o profilu górskim, co pokazuje, jak istotne jest przygotowanie do działań w górach.

źródło: 11 MBOT
/j

tagi