Strona główna » Starosta tatrzański o nieruchomościach: „Chcemy zabezpieczyć przestrzeń publiczną”
Aktualności Miasto Zakopane

Starosta tatrzański o nieruchomościach: „Chcemy zabezpieczyć przestrzeń publiczną”

Piotr Bąk. Arch. Starostwa Tatrzańskiego

Obecnie prowadzone są negocjacje między władzami województwa Małopolskiego a powiatu tatrzańskiego odnośnie działki o powierzchni prawie 1 hektara, która znajduje się w pobliżu szkoły i jest własnością Starostwa Tatrzańskiego. Starosta w rozmowie z mediami przedstawił kwestie związane z planowaną zamianą działki na cele publiczne oraz odkupieniem lądowiska śmigłowcowego dla powiatu. Podkreślił, że celem samorządu powiatowego jest zabezpieczenie przestrzeni publicznej i uporządkowanie kwestii dotyczących współwłasności nieruchomości, takich jak budynek Teatru im. Stanisława Witkiewicza czy Muzeum Tatrzańskie.

Starosta tatrzański Piotr Bąk postuluje, aby działka w Tatrach nigdy nie dostała się w ręce deweloperów lub nie została przeznaczona na cel nie będący celem publicznym. W związku z tym powstała idea, aby przestrzeń ta mogła posłużyć do rozwoju Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz być wykorzystana przez samorząd powiatowy. Starosta zwraca uwagę, że powiat korzysta również z nieruchomości, które należą do Województwa Małopolskiego, takich jak na przykład część terenu pod budynkiem Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Krupówki. W tym celu proponuje zamianę, którą oczywiście musi być ekwiwalentna.

Dodatkowo, samorząd powiatowy chce odkupić lądowisko śmigłowcowe koło szpitala na Kamieńcu, które obecnie należy do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Miejsce to jest używane przez Szpital Powiatowy oraz TOPR, ale nie służy już Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, które nie wykonuje tu żadnych usług ani lotów. Starosta proponuje, aby lądowisko oraz zaplecze dla śmigłowca zostały nabyte dla powiatu, aby cały obszar tego podstawowego szpitala należał do samorządu powiatowego.

Starosta podkreśla również, że są jeszcze inne, mniejsze kwestie związane z nieruchomościami wokół Muzeum Tatrzańskiego, gdzie siedziba ma Starostwo Powiatowe. Część budynku jest współwłasnością powiatu i Województwa Małopolskiego, a część użyczono na inwestycję Teatru im. Stanisława Witkiewicza, która trwa obecnie. Starosta wyjaśnia, że Teatr jest instytucją wojewódzką, dlatego konieczne jest uporządkowanie sytuacji związanej z tymi nieruchomościami. Niemniej jednak, starosta podkreśla, że obecnie współpraca między jednostkami samorządu jest bardzo dobra i wierzy, że uda się te kwestie zakończyć jeszcze w tej kadencji samorządu powiatowego.

/j

tagi