Strona główna » Wypadek na Kościelcu i liczne urazy kończyn dolnych u narciarzy skiturowych – raport z weekendu w Tatrach
Aktualności Miasto Zakopane

Wypadek na Kościelcu i liczne urazy kończyn dolnych u narciarzy skiturowych – raport z weekendu w Tatrach

Weekend w Tatrach pomimo pogody okazał się niebezpieczny. Ratownicy mieli pełne ręce pracy od piątku pomagając łącznie 9 osobom. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w sobotę i niedzielę, a przeważającą liczbą były urazy kończyn dolnych u narciarzy skiturowych.

To spowodowane było wysoką temperaturą, która skutkowała przemoczeniem pokrywy śnieżnej i pogorszeniem warunków narciarskich. W sobotni wieczór miało miejsce tragiczne zdarzenie na Kościelcu, kiedy to turystka schodząc z wierzchołka prawdopodobnie straciła równowagę i spadła na podnóża zachodniej ściany, niestety ponosząc śmierć na miejscu.

Wysoko w Tatrach panują w pełni zimowe warunki, więc bardzo ważne jest, aby planując wycieczki górskie, pamiętać o stosowaniu pełnego zimowego sprzętu oraz opanowaniu technik lawinowych. Informacje na temat aktualnych warunków do uprawiania turystyki w Tatrach są dostępne na stronie internetowej: https://tpn.pl/zwiedzaj, a komunikaty lawinowe można znaleźć na stronie: https://lawiny.topr.pl/.

Niezależnie od planowanej aktywności w Tatrach, należy pamiętać o ryzyku związanym z turystyką górską i dbać o swoje bezpieczeństwo oraz innych osób.

źródło: TOPR
/j

tagi