Strona główna » Zakopane w strugach deszczu. W Tatrach opady śniegu i zagrożenie lawinowe
Aktualności Miasto Zakopane

Zakopane w strugach deszczu. W Tatrach opady śniegu i zagrożenie lawinowe

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi, w Zakopanem aktualnie pada deszcz i ma się utrzymać do wieczora. W nocy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu z deszczem, szczególnie w wyższych partiach Tatr, co może spowodować przyrost świeżego puchu do 15 cm.

Od piątku przewidywane jest łagodne ocieplenie, jednak weekend majowy będzie charakteryzować się zmienną pogodą. W sobotę spodziewane są niewielkie opady deszczu, zaś od niedzieli może pojawić się więcej słońca. Temperatury maksymalne od piątku wyniosą około 10 stopni Celsjusza. Warto również zaznaczyć, że w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Komunikat turystyczny TPN:
Warunki do uprawiania turystyki w dniu dzisiejszym są bardzo niekorzystne. Zalegający w wyższych partiach śnieg jest z mokry i grząski. Mogą występować miejsca, gdzie wciąż utrzymuje się warstwa twardego śniegu, szczególnie w godzinach porannych.  Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wiejący wiatr oraz niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Tatrzańskie stawy rozmarzają – lód jest cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy nie wchodzić na taflę lodu.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk śnieg jest częściowo wytopiony. Na większości szlaków jest mokro i występuje błoto pośniegowe. Wiosenne roztopy powodują, że do systemu wodnego doprowadzane jest coraz więcej wody, co może skutkować lokalnymi podtopieniami szlaków.

źródło: TPN
/j

tagi