Strona główna » Bieg Hasiora – połączenie sportu i kultury w malowniczym Zakopanem
Aktualności Miasto Zakopane Sport

Bieg Hasiora – połączenie sportu i kultury w malowniczym Zakopanem

Miłośników aktywnego stylu życia, organizatorzy zapraszają do udziału w Biegu Hasiora, który odbędzie się 14 maja 2023 roku w Zakopanem. Ta sportowo-kulturalna impreza, która co roku przyciąga tysiące uczestników, to doskonała okazja do kibicowania biegaczom i zachęty do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

To wydarzenie nie tylko propaguje zdrowy styl życia, ale również umożliwia zetknięcie się z kulturą i sztuką. Trasa biegu poprowadzona zostanie ulicami Zakopanego, z Kuźnic aż do Galerii Hasiora, gdzie uczestnicy będą mogli zapoznać się z twórczością Władysława Hasiora i obcować z jego sztuką.

Impreza skierowana jest do wszystkich mieszkańców i turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas i doświadczyć niezapomnianej atmosfery biegu w sercu polskich Tatr. Kibicowanie biegaczom to doskonała okazja do poznania nowych ludzi i czerpania inspiracji od doświadczonych sportowców.

Nie przegap okazji, dołącz do biegów w niedzielę, 14 maja 2023 roku.
START godzina 9:00
TRASA BIEGU:
START ul. Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza w okolicach skrzyżowania – bieg w dół Przewodników Tatrzańskich – skręt w prawo bieg prosto ul. Droga na Bystre – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – skręt w prawo ul. Władysława Broniewskiego – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – prosto w ul. Jagiellońską – skręt w lewo przed Galerię Władysława Hasiora META

ZAPISAĆ można się poprzez stronę -> Sport-Timing » VI Bieg Hasiora

Władysław Hasior urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, był jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, określany często pionierem pop-artu oraz sztuki asamblażu. Po pierwszym etapie edukacji w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów artysta oprócz rozwijania umiejętności artystycznych, pielęgnowania zwłaszcza warsztatu rzeźbiarskiego,  dbał również o rozwój formy sportowej. Po otrzymaniu stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury artysta udał się do Paryża, między innymi do pracowni Ossipa Zadkina, przy okazji zwiedzając także inne miejsca w Europie. Po powrocie do kraju pojawiły się pierwsze indywidualne wystawy Hasiora realizowane w różnych miejscach w Polsce, kompozycje plenerowe, pomniki, wtedy też miały miejsce pierwsze wystawy zagraniczne. Artysta zmarł w 1999 roku, ale do dziś Muzeum Tatrzańskie prezentuje ponad 200 prac Hasiora w salach ekspozycyjnych w jego autorskiej galerii, a jego dzieła oglądać można również w wielu innych muzeach i galeriach polskich i zagranicznych.

Proszę przyjąć moje sprawozdanie o wykonaniu mojego zobowiązania, które podjąłem z okazji otrzymania legitymacji ZMP (…), że zdobędę w tym sezonie najlepszy czas w biegu na 5000 m, a tym samym zdobędę  dla sportu ASP tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Sprawozdanie: podjęte zobowiązanie wykonałem nie tylko na dystansie 5000 m, ale również na dystansie 3000 m. Czasy uzyskane na tych dystansach są nowymi akademickimi rekordami Polski. Wraz z tym sprawozdaniem zgłaszam moje nowe zobowiązanie. Dla uczczenia święta 22 lipca i I rocznicy naszej Konstytucji oraz z okazji Światowego Kongresu Studentów w Warszawie zobowiązuję się jeszcze raz w tym sezonie ustanowić nowy akademicki rekord Polski na dystansie 5000 m i 3000 m – pisał Władysław Hasior na kartach dziennika w 1953 roku. Postawione zobowiązanie udało się zrealizować artyście w dwóch kolejnych latach, a najlepsze czasy, które uzyskał na planowanych dystansach to: 15’34” na 5000 m oraz 8’46” na 3000 m. Wyniki te osiągnął w sezonie 1952 oraz 1953. Jak wynika z notatek prowadzonych rzetelnie przez Hasiora były to lata studiów artysty i jego najintensywniejsze sezony biegowe.

źródło: Miasto Zakopane
/j

tagi