Strona główna » Do 8 maja można jeździć na nartach po Tatrach
Aktualności Miasto Zakopane

Do 8 maja można jeździć na nartach po Tatrach

Zbliża się zakończenie sezonu narciarskiego w Tatrach: 8 maja 2023 obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostanie zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa. Wyjątkiem jest szlak na Rysy, który będzie dostępny dla narciarzy wysokogórskich do 21 maja br.

Przed nami długi weekend majowy i na dzień dzisiejszy sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych. Musimy jednak pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu do lęgów przystępują siwerniaki, czeczotki, podróżniczki i cietrzewie, czyli gatunki wymagające szczególnej ochrony.

W maju samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im spokoju i ochrony. Dotyczy to także świstaków, które zaczęły wykopywać się z nor. Również niedźwiedzie są coraz bardziej aktywne – ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach.

źródło: TPN
/j

tagi