Strona główna » Uważajcie na żmije przy szlakach (zdjęcia)
Aktualności Miasto Zakopane

Uważajcie na żmije przy szlakach (zdjęcia)

Dziś natrafiliśmy na żmije w Dolinie Strążyskiej. Będzie ich coraz więcej, uważajcie na szlakach i patrzcie pod nogi!

Dolina Strążyska, malownicza oaza przyrody położona w sercu polskich Tatr, jest miejscem często odwiedzanym przez turystów i miłośników górskich wędrówek. Okres wiosenno-letni wymaga szczególnej uwagi i ostrożności na pojawiąjące się żmije.

Żmije są powszechnie spotykanymi gadami w Polsce, a Dolina Strążyska nie jest wyjątkiem. Wiosna i lato to okres, w którym te węże stają się aktywne, co zwiększa ryzyko spotkania się z nimi podczas pieszych wycieczek. Dlatego ważne jest, aby każdy odwiedzający doliny miał świadomość zagrożenia i zachował ostrożność.

Najbardziej powszechnymi żmijami występującymi w Dolinie Strążyskiej są żmija zygzakowata (Vipera berus) oraz żmija zielona (Hierophis viridiflavus). Obydwie gatunki mają maskujący ubarwienie, które doskonale imituje otoczenie, co czyni je trudnymi do zauważenia. Żmije te preferują ciepłe i suche siedliska, takie jak suche trawy, kamienie czy pnie drzew.

Aby zminimalizować ryzyko spotkania z żmiją w Dolinie Strążyskiej, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy poruszać się po wyznaczonych szlakach i ścieżkach, unikając wchodzenia w wysoką trawę i zagajniki, gdzie żmije mogą się ukrywać. Wskazane jest również noszenie butów z zamkniętymi noskami, które zapewnią dodatkową ochronę przed ukąszeniem.

Podczas spaceru po Dolinie Strążyskiej zaleca się zachować ostrożność i być czujnym. Jeśli zauważysz żmiję, nie zbliżaj się do niej, nie próbuj jej dotykać ani przepędzać. Żmije nie są agresywne i zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi, jednak mogą się bronić, jeśli poczują się zagrożone. W przypadku ukąszenia przez żmiję, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym i jak najszybciej udać się do najbliższego punktu medycznego.

tagi