Strona główna » Remont boiska na Orkana. Miasto wyjaśnia cel projektu
Aktualności Miasto Zakopane

Remont boiska na Orkana. Miasto wyjaśnia cel projektu

Parę dni temu wybuchło spore poruszenie wśród mieszkańców Zakopanego oraz sportowców korzystających z zielonego boiska na Orkana. A to za sprawą wycięcia w pień wszystkich drzew otaczających boisko. Pojawiły się też doniesienia o planowanym remoncie boiska. Poniżej przedstawiamy opis projektu, który będzie realizowany na Orkana.

Takie wyjaśnienie opublikował UM Zakopane:

Miasto Zakopane rozpoczęło długo oczekiwany remont boiska przy ul. Orkana. W związku wyeksploatowaniem boiska wielofunkcyjnego w ostatnich latach korzystali z niego głównie piłkarze, gdyż murawa wciąż nadawała się do użytku. Tak będzie i po remoncie – boisko piłkarskie o wymiarach 45 x 90 metrów jest kluczowym elementem remontowanego obiektu.

Pamiętać należy, że zadaniem gminy, określonym aż w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jest zagwarantowanie warunków rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży. Z kolei ustawa o samorządzie gminnym jednoznacznie określa, że do Gminy należy w szczególności: zaspokajanie zbiorowych potrzeb społeczności w zakresie kultury fizycznej oraz dbałość o tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe. Z boiska na Orkana korzystać może zatem każde zakopiańskie dziecko, uczeń, a także każdy nauczyciel wychowania fizycznego w celu realizacji podstawy programowej, która obejmuje wszystkie dyscypliny sportu. Będą mogły używać infrastruktury boiska również Kluby z naszego miasta.

Mając na uwadze opisane przepisy Burmistrz Miasta Zakopane podjął decyzję o modernizacji tej ważnej przestrzeni miejskiej. Wartość inwestycji na dzień dzisiejszy wynosi 27 675 000,00 zł.

Będzie ona przeprowadzana sukcesywnie w latach 2023 –2024, jej zakończenie planowane jest na rok 2025.
Próbowano wielokrotnie zmodernizować je w latach ubiegłych, jednak dopiero w kadencji 2014 – 2018 oraz w bieżącej kadencji możliwa stała się realizacja tych zamierzeń, a stało się to dzięki akceptacji tych planów przez poprzednią Radę Miasta Zakopane.

Faktem jest, że boisko to posiada również inne funkcje niż tylko funkcja boiska do piłki nożnej, będzie tam również małe boisko treningowe do wykorzystania nie tylko przez piłkarzy, ale przez sportowców uprawiających inne dyscypliny, ale również będą tam bieżnie na których rozgrywać będzie można zawody szkolne i międzyszkolne we wszystkich dyscyplinach. Aby móc aktywnie kibicować naszym sportowcom zbudowane zostaną trybuny oraz parkingi, na których przewidziano dwa stanowiska dla autokarów i pozostałe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Było ono od początku swojego istnienia boiskiem wielofunkcyjnym i piłkarskim, i tak pozostanie.

Ze względu na usytuowanie dróg dojazdowych do tego obiektu i projektowanych trybun oraz parkingów niezbędne będzie wycięcie części drzew rosnących od strony Orkana, w zamian za to przewidujemy trzykrotnie większą liczbę nasadzeń nowych drzew, które otoczą remontowane boisko od pozostałych trzech stron świata – tj., od strony Szkoły Podstawowej nr 1, od strony budynków więziennictwa oraz od strony budynków Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, iż ze wspomnianych parkingów będą mogli na co dzień korzystać mieszkańcy okolicznych bloków i domów, na czas imprez sportowych będą one jedynie do dyspozycji sportowców.

źródło: UM Zakopane
/j

tagi