Strona główna » TOPR w weekend udzielił pomocy 20 osobom
Aktualności Miasto Zakopane

TOPR w weekend udzielił pomocy 20 osobom

W ostatni weekend piękna pogoda przyciągnęła w Tatry wielu turystów. Nadal najwięcej problemów stwarza twarda warstwa śniegu, zalegająca w dużych ilościach szczególnie na wystawach północnych. TOPR udzielił pomocy łącznie 20 osobom.

Dominowały urazy związane z upadkiem i niekontrolowanym zjazdem po twardym śniegu. Na szczęście tym razem u większości ratowanych urazy nie zagrażały ich życiu.

Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w niedzielę na Rysach, gdzie w wyniku poślizgnięcia turystka zsunęła się po śniegu kilkaset metrów i cudem ominęła wystające po drodze skały. Z urazem ręki mocno poobijana trafiła do zakopiańskiego szpitala.

Ten sam mechanizm spowodował kontuzje u dwóch turystów na Rysach dzień wcześniej oraz pod Wołowcem, na Krzesanicy czy w okolicy Siklawy w dolinie Roztoki.

Zalegające wysoko w górach twarde śniegi, były również przyczyną ewakuacji turytów, którzy po wejściu w taki teren nie potrafili samodzielnie kontynuować wycieczki i poprosili o pomoc.

TOPR apeluje!

Obecne warunki w Tatrach oraz dobra słoneczna pogoda są bardzo zdradliwe. Ewentualne poślizgnięcia na śniegu mogą mieć poważne konsekwencje, gdy z dnia na dzień coraz więcej skał i kamieni zaczyna wystawać spod śniegu. Kask, czekan i raki oraz bezbłędna umiejętność posługiwania się tym sprzętem są nieodzowne przy podejmowaniu wyjść w wyższe partie Tatr.

Fot. J.Myśliński /TOPR
/j

tagi