Strona główna » Już niedługo dziewiętnasta edycja festiwalu Moc Gór!
Aktualności Miasto Zakopane

Już niedługo dziewiętnasta edycja festiwalu Moc Gór!

Już po raz dziewiętnasty w Zakopanem odbędzie się jeden z najważniejszych eventów górskich w Polsce – Festiwal Moc Gór.
Skupia się on głównie wokół konkursu filmowego, do którego w tym roku zgłoszono ponad 100 filmów. Przez trzy festiwalowe dni w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można oglądać obrazy zakwalifikowane do konkursu.

Piątkowy i sobotni wieczór będą wypełnione spotkaniami ze znakomitościami górskiego świata. Na scenie, niemal wprost z Himalajów, pojawią się Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira, którzy niedawno w znakomitym stylu zdobyli Dhaulagiri i Annapurnę, a Bartek z obu zjechał na nartach. Mimo tego, nie skupimy się wyłącznie na ich osiągnięciach. Przesłuchamy także opowieści o spektakularnych akcjach ratunkowych w górach najwyższych, które niosą głęboki sens. Doświadczeni himalaiści Piotr Pustelnik i Piotr Snopczyński oraz Mariusz Hatala podzielą się swoimi historiami, a w szczególności Mariusz wspomni niedawne wydarzenia na Annapurnie, które dotknęły serca wielu ludzi.

Piątek będzie poświęcony potędze kobiet. W kinie „Sokół” będziemy mieli okazję posłuchać rozmów z wybitnymi przedstawicielkami świata wspinaczki. Spotkamy się z rekordzistką świata we wspinaczce na czas, Aleksandrą Mirosław, a także z dwiema niezwykłymi pani, które realizują swoje ambicje na największych skalnych ścianach – Karoliną Oską i Olą Taistrą.

Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem będzie również premiera książki zakopiańskiej legendy – Apoloniusza Rajwy, oraz możliwość spotkania się ze zdobywczynią K2 zeszłego roku, Moniką Witkowską.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu, organizatorzy przygotowali wyjątkowe wycieczki, które zachowują swój pierwotny sens. Istnieje możliwość wybrania się w Tatry w towarzystwie legend himalaizmu, takich jak Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski, którzy podczas trasy na pewno podzielą się fascynującymi opowieściami. Ponadto, Monika Witkowska oraz znany polski youtuber górski, Maciek Piera, znany jako „Szczytomaniak”, będą prowadzić wyjścia w góry, dzieląc się swoją wiedzą. Maciek opowie również o tajemnicach Czerwonych Wierchów, które mogą być nieco mroczne.

Po raz pierwszy, niezwykłe wycieczki zostały przygotowane we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Polskimi Kolejami Linowymi. Będzie możliwość zwiedzenia wystawy z kuratorem w ostatnim dniu przed jej zamknięciem, co stanowi niepowtarzalną atrakcję festiwalu. Dodatkowo, będzie można skorzystać z porannego „safari” na Kasprowym Wierchu przy użyciu kolei linowej. W czasie festiwalowego weekendu odbędą się także zajęcia w ramach Akademii Górskiej PZU, prowadzone przez doświadczonych instruktorów i przewodników wysokogórskich, którzy będą omawiać różne kwestie związane z bezpieczeństwem
w górach. Ta cenna wiedza jest wartościowa nawet dla doświadczonych turystów.

Jeśli planujecie tego lata wypad do Zakopanego, to ostatni weekend czerwca jest najlepszym terminem. Atrakcje, które czekają podczas festiwalu MOC GóR, są absolutnie unikatowe i na pewno warto tak zaplanować urlop, żeby choć jeden z trzech festiwalowych dni spędzić pod Tatrami.

źródło: organiztorzy
/j

tagi