Strona główna » Promocja książki „Mój Everest” Apoloniusza Rajwy
Aktualności Kultura Miasto Zakopane

Promocja książki „Mój Everest” Apoloniusza Rajwy

W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN odbędzie się promocja książki Apoloniusza Rajwy zatytułowanej „Mój Everest”. Organizatorzy zapraszają w 𝗽𝗶𝗮̨𝘁𝗲𝗸 𝟭𝟲 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟳:𝟬𝟬 w sali 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗘𝗱𝘂𝗸𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗣𝗿𝘇𝘆𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶𝗰𝘇𝗲𝗷 𝗧𝗣𝗡 (ul. Chałubińskiego 42a). Wstęp wolny.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książki! 

Kilka słów o książce, od wydawców:
Wydajemy tę książkę, aby uhonorować i docenić postać Apoloniusza Rajwy, naszego ulubionego nauczyciela i pedagoga, który na początku naszej młodości pojawił się na naszej drodze życia, wzbudzając w nas podziw i prawdziwy autorytet. Jego dorobek życiowy w różnych dziedzinach, bogaty życiorys, pogodne podejście do życia, szacunek do drugiego człowieka i pasja, którą warto pielęgnować zobowiązały nas, aby to wszystko utrwalić w postaci wydawnictwa.

Niezwykłość, a zarazem czytelność tej książki, polega na tym, że Autor napisał ją szczerze i od serca. Znajdziemy tu sporo interesujących faktów, ciekawostek, dużo archiwalnych zdjęć, które w naszym przekonaniu warto upowszechnić. Na pewno zachwyci czytających ta niezwykła wędrówka przez życie, pełna zmagań, trosk i radości, które zatrzymał Autor w pamięci. Zapraszamy Szanownych Czytelników do lektury i życzymy wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Wdzięczni wychowankowie,
Stanisław Kalita i Waldemar Sokołowski

𝗔𝗽𝗼𝗹𝗼𝗻𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗥𝗮𝗷𝘄𝗮, dla przyjaciół 𝗣𝗼𝗹𝗱𝗲𝗸 – znany większości zakopiańczyków i wszystkim tym, którym Zakopane i Tatry są bliskie. Przewodnik tatrzański, ratownik górski, geograf, taternik, speleolog i pedagog spędził w Tatrach znaczną część swojego życia.

Urodził się w miejscowości Pogórze na Śląsku Cieszyńskim, a w Zakopanem zamieszkał w 1947 roku. Od tego czasu rozpoczęła się jego niezwykle bogata działalność tatrzańska. Z wykształcenia geograf, przez 12 lat związany był zawodowo z Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Prowadził tam badania pokrywy śnieżnej, letnich płatów śniegu, gęstości i radioaktywności śniegu, termodynamiki i cyrkulacji powietrza w jaskiniach tatrzańskich, klimatu Tatr i Podtarza. Współpracował z Instytutem Geografii PAN i innymi ośrodkami naukowymi. Jest autorem pomiaru rekordowego wiatru zmierzonego w Tatrach czy inwentaryzacji potoków i stawów Tatr Wysokich.

Jest także zasłużonym i niezwykle doświadczonym przewodnikiem tatrzańskim I klasy i przewodnikiem wysokogórskim, taternikiem, speleologiem, ratownikiem górskim. Brał udział w eksploracji najtrudniej dostępnych jaskiń tatrzańskich i najgłębszych jaskiń Austrii i Francji.

W ramach działalności przewodnickiej przeprowadził tysiące wycieczek, wygłosił setki prelekcji, a także jako instruktor przewodnictwa prowadził zajęcia na wielu kursach przewodnickich. Pracował jako nauczyciel w zakopiańskich szkołach średnich, przez 30 lat prowadził konkursy wiedzy o Tatrach dla uczniów szkół i konkursy wiedzy o gminie Kościelisko. W ten sposób stał się jedną z ważniejszych postaci, których działalność edukacyjna przyczyniła się do zwiększania wiedzy o Tatrach.

Jest autorem i współautorem przewodników i publikacji o tematyce górskiej, autorem opracowań naukowych. Jego wiedza o Tatrach jest niezwykle bogata, wręcz erudycyjna.

źródło: https://fb.me/e/YM1BwkEh

/j

tagi