Strona główna » Darmowe busy dla mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej na Rusinową Polanę i Wiktorówki
Aktualności Gmina Bukowina Tatrzańska

Darmowe busy dla mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej na Rusinową Polanę i Wiktorówki

Mieszkańcy gminy Bukowina Tatrzańska w wakacje będą mogli za darmo dojechać busami na Palenicę albo Wierch Poroniec.

Gmina Bukowina Tatrzańska planuje wprowadzić darmowe przejazdy dla mieszkańców na trzech trasach, które obejmują Rusiński Wierch, Białkę Tatrzańską i Gliczarów do Palenicy Białczańskiej. Zastępca wójta Bukowiny Tatrzańskiej, Maria Kuruc, tłumaczy, że bezpłatne busy mają ułatwić dojazd mieszkańcom, na przykład na Wierch Poroniec. W ostatnim czasie brakuje miejsc parkingowych w tym obszarze po zmianach w organizacji ruchu, co skutkuje odholowaniem samochodów. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, wprowadzamy darmową komunikację, aby jak najbardziej ograniczyć ruch samochodowy i zapobiegać tworzeniu się korków – dodaje Maria Kuruc.

Darmowa linia będzie dostępna przez cały okres wakacji. Rozważamy kontynuację takich przejazdów w niedziele również we wrześniu i październiku. Głównymi beneficjentami linii będą mieszkańcy, którzy planują wyprawę na Wiktorówki – informuje zastępca wójta.

Obecnie mieszkańcy mają możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji gminnej, która obejmuje wszystkie miejscowości. Dzięki temu mogą łatwo dotrzeć do urzędu gminy oraz ośrodków zdrowia. Ponadto, dzieci są dowożone do szkół, niezależnie od odległości, jaką mają do pokonania. Maria Kuruc podkreśla, że komunikacja gminna jest dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Gmina podjęła również udział w pilotażowym programie, który zakłada wprowadzenie aplikacji mobilnej. Elektroniczna wersja aplikacji będzie zawierać rozkłady jazdy komunikacji gminnej. Dodatkowo, aplikacja będzie udzielać wskazówek dotyczących dojazdu do konkretnego miejsca oraz umożliwi pasażerom śledzenie aktualnej lokalizacji autobusu. Pierwszym obszarem, w którym planujemy wprowadzić to rozwiązanie, będzie trasa do Palenicy Białczańskiej, gdzie obecnie występują problemy z korkami. Ostatecznie, planujemy rozszerzyć program na pozostałe linie autobusowe – wyjaśnia Maria Kuruc. Środki na wdrożenie tego programu zostały pozyskane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

źródło: Gmina Bukowina Tatrzańska
/j

tagi