Strona główna » TOPR udzielił pomocy aż 26 osobom. Podsumowanie weekendu
Aktualności Miasto Zakopane

TOPR udzielił pomocy aż 26 osobom. Podsumowanie weekendu

W Tatrach sezon letni w pełni. Pogoda dopisuje, w związku z czym wielu turystów wyruszyło w góry. Ratownicy od piątku udzielili pomocy 26 osobom. To był pracowity weekend.

7 lipca w piątek około południa, śmigłowcem z Krzesanicy do zakopiańskiego szpitala przetransportowano młodego turystę z zachorowaniem wraz z jego opiekunem. Po południu natomiast, pomocy potrzebowała turystka, która doznała urazu kończyny dolnej na Progu Stawiarskim w Dolinie Roztoki. Tego samego dnia TOPR udzielił także pomocy turystom z urazami kończyn z Doliny Jaworzynki, Murowańca oraz z Morskiego Oka.

Sobota przywitała turystów piękną pogodą, najbardziej popularne szlaki wypełniły się korowodami idących turystów. TOPR po otrzymaniu zgłoszenia śmigłowcem z Progu Czarnego Stawu Pod Rysami, do zakopiańskiego szpitala przewiózł turystkę z urazem kończyny dolnej. Do kolejnego wypadku doszło w okolicy Siklawy, skąd śmigłowcem do Zakopanego przetransportowano turystkę z zachorowaniem.

W godzinach popołudniowych pomocy potrzebował turysta, który po zejściu Żlebem Kulczyńskiego zsunął się po śniegach i spadł do Koziej Dolinki, doznając przy tym urazu kończyny dolnej. Ratownicy w noszach przetransportowali go do szpitala. W tym samym momencie u wylotu Żlebu Kulczyńskiego znalazło się kilku kolejnych turystów, którzy poprosili przebywających tam ratowników o pomoc. Ratownicy przy użyciu liny opuścili turystów pod śniegi.

Pod wieczór również o pomoc, poprosiła dwójka taterników, którzy wspinając się Drogą WHP 114 na Wschodniej Ścianie Kościelca, pomylili drogi i utknęli w trudnym terenie. 4 ratowników śmigłowcem przewieziono na wierzchołek Kościelca, skąd jednego z nich opuszczono na linie do taterników. Wszystkich z powrotem wciągnięto na wierzchołek Kościelca.

Ponadto samochodami do szpitala przewieziono turystów z okolicy Jaskini Mylnej, Murowańca oraz Nosalowej Przełęczy.

Niedziela od samego rana obfitowała w zgłoszenia. Horská záchranná služba poprosiła o pomoc załogę TOPR-owskiego Sokoła, ponieważ dwóch czeskich taterników wspinając się Diretissimą Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej pomyliło drogę. Taternicy utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie wycofać się ze ściany. Ratownicy TOPR-u śmigłowcem ewakuowali wspinaczy i przekazali ich ratownikom HZS na lądowisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim.

Około południa ratownicy również przy użyciu śmigłowca przetransportowali turystę z raną głowy z okolicy Kamienia pod Rysami. Sporo osób TOPR ewakuował samochodem z powodu urazów i zachorowań z rejonów Morskiego Oka, Murowańca, Doliny Strążyskiej oraz Doliny Jaworzynki.

Wakacje w pełni. Służby proszą o zapoznanie się z prognozami pogody oraz warunkami na szlakach. Więcej informacji jest dostępnych na stronie ttps://tpn.pl/zwiedzaj

źródło: TOPR
/j

tagi