Strona główna » Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Wójt Gminy Poronin apeluje
Aktualności Gmina Poronin

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Wójt Gminy Poronin apeluje

Wójt Gminy Poronin apeluje do mieszkańców i turystów, aby w okresie letnim zwracać uwagę na barszcz Sosnowskiego. Najczęściej rośnie wzdłuż strumieni wodnych, na brzegach rzek, jezior i potoków, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią może spowodować dotkliwe reakcje fototoksyczne, często objawiające się poważnymi oparzeniami.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 3-5 metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm. Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych, przypominając wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Jak się ustrzec przed oparzeniem?
– nie dotykaj rośliny,
– przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego, chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne), pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu,
– nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Miałeś kontakt z niebezpieczną rośliną?
– unikaj kontaktu miejsca skażonego z promieniami słonecznymi,
– w przypadku kontaktu oczu z rośliną przemyj dokładnie wodą, chroń przed światłem i skonsultuj się pilnie z okulistą,
– jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.

W myśl aktualnie obowiązujących przepisów za bezpieczne użytkowanie terenu, a więc również zabezpieczenie przed zagrożeniami ze strony barszczu Sosnowskiego, odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości.

Więcej na stronie Gminy Poronin:
https://www.poronin.pl/mieszkaniec/aktualnosci/8041.html

Pobierz i bądź na bieżąco z aplikacją eGminaPoronin:
https://www.poronin.pl/mieszkaniec/aktualnosci/7376.html

źródło: Gmina Poronin
/j

tagi