Strona główna » Mieszkanka Kościeliska została uhonorowana prestiżową Nagrodą Kolberga
Aktualności Gmina Kościelisko

Mieszkanka Kościeliska została uhonorowana prestiżową Nagrodą Kolberga

fot. Reporter Poland

W trakcie uroczystej gali, która miała miejsce na Zamku Królewskim, zostały wręczone nagrody 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród laureatów znalazła się mieszkanka Podhala.

Profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyraził radość z powodu tego wydarzenia, które daje możliwość ukazania bogactwa polskiej kultury ludowej. Jednak przede wszystkim jest to sposób uhonorowania twórców tej kultury. Bez ich pracy i pasji do dawnych tradycji, rzemiosła, wzorów zdobniczych, repertuaru, gwary, stroju i stylu wykonania, cenne elementy kulturowe, które wyróżniają nas spośród innych narodów, zanikłyby. Wiedza i umiejętności, które nagrodzeni kontynuują, stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Pasja i wyjątkowe talenty, które cechują twórczość nagrodzonych, zasługują na najwyższe uznanie (…) – wyraził prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kategorii I –  dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego zwyciężyła Zofia Nędza-Kubiniec – malarka na szkle, hafciarka, wykonawczyni strojów ludowych, poetka – córka poety Stanisława Nędzy-Kubińca. Założycielka zespołu „Leśniki”. Przez wiele lat prowadziła teatr ludowy oraz przygotowywała góralskie jasełka. Działaczka Związku Podhalan w Kościelisku (Kościelisko, woj. małopolskie, Podhale).

źródło: nagrodakolberga
/j

tagi