Strona główna » Prezydent ogłosił staranie o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku
Aktualności Miasto Zakopane

Prezydent ogłosił staranie o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

fot. UM Zakopane

Prezydent Andrzej Duda wyraził zamiar ubiegania się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w Polsce w roku 2036. Ogłosił to podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, choć nie ujawniono jeszcze, które miasto będzie gospodarzem tego wydarzenia.

Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, ministrem sportu oraz innymi instytucjami rządowymi, chciałbym ogłosić nasze zobowiązanie i intencję, aby ubiegać się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w Polsce w 2036 roku.” – oświadczył prezydent podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. Nie podano jeszcze konkretnego miasta, które miałoby być gospodarzem tej imprezy.

Podczas swojego wystąpienia, prezydent przypomniał sukces organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, które były ważnym wydarzeniem sportowym w Polsce i Ukrainie. Ten sukces stanowił bodziec do podjęcia starania się o organizację najważniejszej imprezy sportowej na świecie, czyli Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Prezydent podkreślił, że Polska będzie miała odpowiednią infrastrukturę do organizacji Igrzysk w 2036 roku. Zaznaczył, że do tego czasu zostanie ukończony Centralny Port Komunikacyjny oraz wybudowana sieć dróg ekspresowych i autostrad, co umożliwi sprawną komunikację między różnymi ośrodkami.

Następnie, prezydent wyraził swoją wiarę w skuteczność tych starań i obiecał zaangażowanie w procesie ubiegania się o organizację Igrzysk Olimpijskich w Polsce.

Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, podkreślił, że Polska jest sprawdzonym partnerem do organizacji dużych imprez sportowych i ma doświadczenie w organizacji imprez olimpijskich. Minister zauważył, że Polska będzie jeszcze bardziej rozwiniętym krajem za 13 lat, kiedy miałyby się odbyć Igrzyska.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosław Piesiewicz, wyraził nadzieję, że Polska zostanie wybrana na gospodarza Igrzysk w 2036 roku i podziękował prezydentowi za inicjatywę.

Na chwilę obecną, pojawiło się kilka innych kandydatur do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku, ale ostateczna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jeszcze nie została podjęta. Polska ma teraz 13 lat na przygotowanie się do tej wyjątkowej imprezy sportowej.

/j

tagi