Strona główna » Tatry w październiku: Mniejszy ruch turystyczny, ale nadal potrzeba pomocy ratowników
Aktualności Miasto Zakopane

Tatry w październiku: Mniejszy ruch turystyczny, ale nadal potrzeba pomocy ratowników

Końcówka września w Tatrach zachwyciła turystów piękną pogodą i sprzyjającymi warunkami do wędrówek górskich. To przyciągnęło mnóstwo gości, co oznaczało ogromny ruch turystyczny. Jednakże, początek października nie okazał się już tak przychylny pod względem pogody, co skutkowało mniejszą liczbą turystów w regionie. To z kolei oznaczało mniej wypadków w Tatrach, co pozwoliło ratownikom na wykorzystanie wolnego czasu na doskonalenie swoich umiejętności.

Niestety, nie wszystkie dni były spokojne, i wciąż zdarzały się sytuacje wymagające interwencji ratowników. Od 29 września do dzisiaj odnotowano potrzebę pomocy dla 23 turystów. Przeważająca większość przypadków to urazy kończyn, spowodowane potknięciami i poślizgami. Poszkodowani zostali przetransportowani samochodami do szpitala. Niemniej jednak doszło również do kilku poważniejszych wypadków, które wymagały bardziej skomplikowanych działań.

29 września, na szlaku poniżej Kondrackiej Przełęczy, śmigłowcem ewakuowano turystkę, która upadła i doznała urazu głowy oraz kończyn dolnej i górnej. Wieczorem tego samego dnia, ratownicy pomagali parze turystów, którzy zgubili szlak w okolicy Głazistego Żlebu w Małej Łące i nie potrafili samodzielnie się odnaleźć.

30 września, taternik wspinający się na Grani Żabiej Lalki doznał urazu barku, co wymagało akcji śmigłowca do przetransportowania go do zakopiańskiego szpitala.

2 października, dwie turystki zgubiły szlak w okolicy Przełęczy Zawrat w ciemnościach i znalazły się w eksponowanym terenie. Pomocy udzielało im trzech ratowników, którzy opuścili je przy użyciu lin w bezpiecznym miejscu i doprowadzili do Schroniska na Hali Gąsienicowej. Cała wyprawa zakończyła się o godzinie 6 rano.

3 października, załoga śmigłowca ewakuowała turystę, który upadł z wysokości w Głazistym Żlebie i doznał urazu głowy. Ponadto, turystka w okolicy Przełęczy w Grzybowcu doznała urazu kończyny dolnej, co skutkowało akcją siedmiu ratowników, którzy przetransportowali ją w noszach do doliny, gdzie została przewieziona samochodem do szpitala.

Nadchodzący weekend przynosi ochłodzenie i prognozowane są bardzo silne podmuchy wiatru. Dlatego służby apelują o rozwagę i odpowiedni dobór celów górskich wycieczek. Warunki w Tatrach mogą być wymagające, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://tpn.pl/zwiedzaj. Bezpieczeństwo turystów i ratowników jest priorytetem, więc bądźmy ostrożni podczas eksploracji tatrzańskich szlaków.

źródło: TOPR
/j

tagi