Strona główna » Policja ostrzega przed podejrzanymi linkami!
Aktualności Miasto Zakopane

Policja ostrzega przed podejrzanymi linkami!

W dobie współczesnego postępu teleinformatycznego i cyfryzacji stajemy się łatwym celem dla oszustów, którzy również dostosowują i zmieniają metody swojego działania wraz z rosnącym postępem technologicznym. Dziś wystarczy, że klikniemy w otrzymaną wiadomość, a następnie wejdziemy w przesłany nam w ten sposób link…i stracimy swoje pieniądze.

Oszustwa przez wiadomości (SMS lub komunikator) co do zasady występują od dawna, jednak sprawcy modyfikują i udoskonalają metody swoich działań. Oszustwa przy wykorzystaniu wiadomości nasilają się szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy to wzrasta ilość zamówień przez internet. W takich wiadomościach podawany jest zazwyczaj link, po którego kliknięciu zostajemy przenoszeni na stronę łudząco podobną do strony banku. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe, podszywają się pod aplikacje pocztowe.

Niestety w zeszłym tygodniu ten właśnie sposób okradziona została mieszkanka powiatu tatrzańskiego, która otrzymała wiadomość z linkiem do nadania paczki w firmie kurierskiej. Po kliknięciu w link sprawca uzyskał dostęp do jej rachunku w bankowości elektronicznej po czym wygenerował kody blik na kwotę ponad 1300 złotych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

• Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;

• Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;

• Nie zapisujemy loginu ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;

• Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;

• Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;

• Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

źródło: asp.sztab. Roman Wieczorek
/j

tagi