Strona główna » Sylwester bez huku! Apel Tatrzańskiego Parku Narodowego o niestrzelanie fajerwerkami
Aktualności Miasto Zakopane

Sylwester bez huku! Apel Tatrzańskiego Parku Narodowego o niestrzelanie fajerwerkami

źródło: TPN

Sylwester to czas radości, świętowania i optymizmu na nowy rok. Jednakże, w trosce o bezpieczeństwo zwierząt, a także spokój oraz ochronę środowiska naturalnego, apelujemy do turystów i mieszkańców Podhala zwłaszcza tych, którzy spędzają tę wyjątkową noc w okolicach Tatrzańskiego Parku Narodowego – aby powstrzymać się od używania petard i fajerwerków.

Coroczna akcja „Nie strzelaj w sylwestra!”, organizowana we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, od lat podkreśla wagę troski o zwierzęta w okresie świątecznym. Huk i strzały fajerwerków nie tylko powodują ogromny stres u dzikich zwierząt, lecz także wpływają negatywnie na zwierzęta bezdomne, gospodarskie i domowe. Dla nich noc sylwestrowa, zamiast radości i optymizmu, staje się koszmarem pełnym lęku i niepokoju.

Każdego roku do akcji dołączają znani polscy ilustratorzy, którzy poprzez swoją twórczość podkreślają istotę tego apelu. Ich prace mają na celu uświadomienie społeczeństwu, jak istotne jest zachowanie spokoju w tej magicznej nocy dla dobra wszystkich istot żyjących wokół nas.

Warto pamiętać, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zakopane z dnia 23.12.2019 roku, obowiązuje całoroczny zakaz używania petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych na terenie miasta w miejscach dostępnych publicznie. Ten zakaz nie tylko jest elementem regulacji prawnych, ale przede wszystkim stanowi wyraz troski o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz ochronę środowiska.

Huk i światło fajerwerków nie tylko wpływają negatywnie na psychikę zwierząt, ale również mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji, wypadków czy poparzeń. Dlatego też, apelujemy do wszystkich – dla bezpieczeństwa naszych bliskich oraz naszych czworonożnych przyjaciół – o powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami.

Sylwester to wyjątkowy czas, który możemy uczcić w sposób radosny, bez używania hałaśliwych i stresujących dla zwierząt środków. Dbajmy o spokój, bezpieczeństwo oraz dobro zwierząt w tym magicznym okresie i pokażmy, że możemy celebrować tę noc w sposób odpowiedzialny i szanujący nasze otoczenie.

źródło: TPN
/j

tagi