Strona główna » Ratownicy TOPR sprowadzali turystów z okolic Koziej Przełęczy
Aktualności

Ratownicy TOPR sprowadzali turystów z okolic Koziej Przełęczy

W zeszłym tygodniu doszło do dramatycznej sytuacji w Tatrach, gdy trójka turystów znalazła się w kłopotliwej sytuacji poniżej Koziej Przełęczy. Bezpiecznie kontynuowanie wycieczki stało się niemożliwe, a ich los zaczął wisieć na włosku. Szczęśliwie, dzięki brawurowej akcji ratunkowej, zakończonej o godzinie 21:00, wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani.

Porywisty wiatr oraz ekstremalne warunki pogodowe stanowiły wyzwanie dla zespołu ratunkowego. W pierwszej fazie akcji, śmigłowiec przetransportował dwóch ratowników nad Zmarzły Staw. Następnie, mimo trudnych warunków, pieszo udali się w kierunku uwięzionych turystów. Niestety, warunki atmosferyczne uniemożliwiły lądowanie śmigłowca w tym miejscu, zmuszając ratowników do ruszenia z Czarnego Stawu w stronę Koziej Przełęczy.

Po wielu trudnościach, ratownicy dotarli na miejsce. Dzięki szybkiemu ogrzaniu i założeniu niezbędnej uprzęży, udało się bezpiecznie ewakuować turystów do Schroniska na Hali Gąsienicowej. Warto podkreślić, że turystyczna trójka nie była odpowiednio przygotowana na ekstremalne warunki – brakowało im kompletnego zimowego wyposażenia i teoretycznej wiedzy na temat wycieczki, którą podjęli.

Nadchodzące pogorszenie warunków atmosferycznych w Tatrach stanowi poważne zagrożenie dla turystów. Przewidywane ochłodzenie oraz opady śniegu powinny skłonić do zachowania szczególnej ostrożności.

TOPR apeluje do wszystkich miłośników górskich wędrówek o rozwagę w wyborze celów turystycznych oraz rozsądne planowanie wyciecze. Informacje dotyczące warunków pogodowych i ostrzeżeń lawinowych są dostępne na stronach internetowych TPN, TOPR oraz Zakopane. Przed podjęciem każdej wędrówki należy dokładnie zapoznać się z tymi informacjami, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas górskich przygód.

Pamiętajmy, że góry są piękne, ale i pełne niespodzianek. Bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem podczas każdej wyprawy w górach.

źródło: TOPR
/j

tagi