Strona główna » Nieodśnieżony pojazd i oszronione szyby, czym grozi taka jazda?
Aktualności Miasto Zakopane

Nieodśnieżony pojazd i oszronione szyby, czym grozi taka jazda?

fot. Policja Małopolska

Policja przypomina: „Rozpoczynając jazdę samochodem, który jest nieodśnieżony, a jego szyby pokryte są szronem, kierowcy z pełną świadomością pozbawiają się dobrej widoczności, a tym samym kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Zalegający śnieg czy bryły lodu mogą również spaść z samochodu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników, prowadząc do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, których wygląd wzbudza obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Problemem nie jest stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód.

Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Z kolei uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii.

Decydując się na jazdę nieodśnieżonym autem, kierowca świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim podróżujących lub innych uczestników ruchu. Nie może też naruszać porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Kierowca przed rozpoczęciem jazdy musi również zapewnić sobie dostateczne pole widzenia oraz możliwość łatwego, wygodnego i pewnego posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Brak zapewnienia powyższych warunków naraża kierowcę na grzywnę w wysokości do 3 tysięcy złotych. Ponadto, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, do którego przyczyni się niedostateczne przygotowanie samochodu do jazdy (w tym jego nieodśnieżenie), policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Pamiętajmy zatem, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód, pamiętając również o reflektorach i tablicach rejestracyjnych. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

źródło: Policja Małopolska
/J

tagi