Strona główna » Ostrzeżenie meteorologiczne na terenie Zakopanego – Możliwy silny wiatr
Aktualności Miasto Zakopane

Ostrzeżenie meteorologiczne na terenie Zakopanego – Możliwy silny wiatr

Dnia 26 stycznia 2024 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące niekorzystnych warunków atmosferycznych na terenie Zakopanego i jego okolic. Prognozowane są intensywne podmuchy wiatru, które mogą mieć wpływ na codzienne życie mieszkańców oraz turystów. Ostrzeżenie obowiązuje w godzinach od 22:00 dnia 26 stycznia do 14:00 dnia 27 stycznia 2024 roku.

Według danych meteorologicznych, spodziewane są silne wiatry o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, zwłaszcza z zachodu i północnego zachodu. Co istotne, wiatr może osiągać porywy nawet do 75 km/h, co zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drogach oraz terenach otwartych.

Mieszkańcy i turyści, przebywający w rejonie Zakopanego, są wezwani do zachowania szczególnej ostrożności. W warunkach silnego wiatru istnieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynków, a także obiektów małej architektury, takich jak znaki drogowe czy latarnie uliczne. Drzewa mogą zostać wyryte z korzeniami, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kierowcy powinni dostosować swoją jazdę do panujących warunków atmosferycznych. Szczególnie istotne jest utrzymanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów oraz unikanie obszarów leśnych, gdzie ryzyko upadku drzew jest większe. Ponadto, podróżując wzdłuż tras górskich, warto być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe.

Turystom i miłośnikom górskich wędrówek zaleca się rezygnację z wspinaczki górskiej oraz trekkingu w obszarach narażonych na działanie silnego wiatru. Ostry wiatr może wpływać na równowagę, co zwiększa ryzyko upadków i urazów.

Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje także na terenach narciarskich. Zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji dotyczących funkcjonowania stoków narciarskich oraz ewentualnych zmian w harmonogramie imprez sportowych.

źródło: IMGW
/j

tagi