Strona główna » Trudne warunki w Tatrach. Ratownicy TOPR mieli pełne ręce pomocy
Aktualności Miasto Zakopane

Trudne warunki w Tatrach. Ratownicy TOPR mieli pełne ręce pomocy

Ostatni weekend nie był łaskawy dla wędrowców i miłośników gór, zwłaszcza tych planujących wyprawy w Tatrach. Porywisty wiatr, który w połączeniu z intensywnymi opadami śniegu, sprawił, że warunki w górach znacząco się pogorszyły, a stopień zagrożenia lawinowego wzrósł do znacznego poziomu.

Najbardziej dramatyczna sytuacja miała miejsce w sobotnie popołudnie w okolicach Szpiglasowej Przełęczy, gdzie dwóch skiturowców znajdujących się w drodze zdecydowało się na zjazd do Dolinki Za Mnichem. Niestety, jeden z nich został porwany przez lawinę. Z uwagi na zmrok oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, ratownicy musieli dotrzeć na miejsce zdarzenia na nartach skiturowych. Po dotarciu na miejsce okazało się, że poszkodowany, choć nie całkowicie zasypany, doznał poważnego urazu nogi. Zabezpieczony w noszach SKED, został przetransportowany do Schroniska PTTK Morskie Oko, skąd dalej przetransportowano go samochodem do szpitala w Zakopanem. Akcję ratunkową przeprowadziło 17 ratowników TOPR, zakończoną o godzinie 1 w nocy.

Niestety, ci dwaj skiturowcy nie byli jedynymi, którzy potrzebowali pomocy w ten weekend. Łącznie udzielono pomocy dziewięciu osobom, w tym kilku turystom, którzy wymagali transportu samochodem ze schronisk do szpitala. W niedzielę w nocy ratownicy również musieli pomóc dwóm taternikom, którzy zgubili szlak i nie potrafili zejść ze Świnicy.

W związku z tymi wydarzeniami oraz zaostrzającymi się warunkami pogodowymi, TOPR apeluje do wszystkich planujących wycieczki w Tatry, o dokładne zapoznanie się z warunkami do uprawiania turystyki oraz prognozami pogody. Należy regularnie sprawdzać informacje na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Komunikacie Lawinowym TOPR.

Zaplanujmy nasze wędrówki z rozwagą i pamiętajmy, że góry są piękne, ale mogą być także niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

źródło: TOPR
/j

tagi