Strona główna » Zespół Góralski im. Klimka Bachledy skończył 70 lat
Aktualności Gmina Kościelisko Miasto Zakopane

Zespół Góralski im. Klimka Bachledy skończył 70 lat

12 listopada odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia istnienia zespołu. Liczne delegacje złożyły gratulacje i kwiaty na ręce długoletniej kierowniczki zespołu Pani Zofii Kubiniec-Stanuch.

Zespół Góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego powstał w 1952 roku przy zakopiańskiej „Cepelii”. Przy Związku Podhalan jest od 1957 roku. W swoich szeregach skupia starszych

i młodszych, którzy umiłowali bogatą kulturę podhalańskiej ziemi i tradycje wyniesione z rodzinnych góralskich domów. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w regionie Podhala są ciągle żywe. Dorobek artystyczny zespołu to programy i przestawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka. Oprócz muzyki, tańca czy śpiewu z regionu Podhala w skład występów wchodzą obrzędy, gra na starych instrumentach, poezja, sztuka, przedstawienia teatralne, a nawet pierwsza góralska opera pt. „Jadwisia spod Regli”. Zespół im. Klimka Bachledy brał udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku.

W ciągu 65 lat swego istnienia zespół dał ponad 2000 występów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, prezentował polską kulturę w wielu krajach świata, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne, nagrody i odznaczenia. Koncertuje często na cele charytatywne. Członkowie zespołu mieli także okazję odwiedzić piękne zakątki Polski i Europy, Turcję, a w latach 70-tych koncertowali w Ameryce Północnej. Ich szeroka działalność edukacyjna obejmuje również lekcje o regionie Podhala.

Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec-Stanuch.

Wśród gości jubileuszu Kilimków był Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Władze Związku Podhalan i inni przedstawiciele władz lokalnych, organizacji i stowarzyszeń, z którymi zespół współpracuje.

fot. Fot-Film Spisz Podhale

tagi