Strona główna » Pracowity weekend dla Ratowników TOPR
Aktualności Miasto Zakopane

Pracowity weekend dla Ratowników TOPR

W ubiegły weekend TOPR udzielił pomocy 13 osobom. Pomimo względnie dobrej pogody, w Tatrach panują zimowe warunki, które sprzyjają upadkom i poślizgnięciom.

Bardzo pracowitym dniem okazała się sobota. Załoga śmigłowca od wczesnych godzin porannych ewakuowała dwóch taterników z Kozich Czub. Po godzinie 13 ratowników TOPR o pomoc poprosiła Horská záchranná služba. Do wypadku taternickiego doszło na Kieżmarskiej Kopie, gdzie podczas wspinaczki, na prowadzeniu odpadł taternik i po 10 metrowym locie doznał bolesnego urazu kończyny dolnej. Ratownicy po trudnym desancie w ścianie Kieżmarskiego, podaniu leków oraz zabezpieczeniu uszkodzonej kończyny ewakuowali rannego taternika i przetransportowali go do zakopiańskiego szpitala.

Niedziela okazał się także aktywnym dla Ratowników dniem. Po południu dotarły 3 zgłoszenia od turystów, którzy nie byli w stanie poradzić sobie z powrotem z Czerwonych Wierchow, Przełęczy Pod Kopą Kondracką oraz z Rakonia. Załamanie pogody oraz ograniczona widoczność spowodowały trudności przy powrocie.
Ratownicy przy pomocy śmigłowca dostali się w rejon Przełęczy Pod Kopą Kondracką i dalej pieszo dotarli do turystów oraz bezpiecznie sprowadzili ich do Doliny Kondratowej.

Przypominamy, że w nadchodzących dniach prognozowane są duże opady śniegu połączone z silnym wiatrem, co będzie skutkowało pogorszeniem warunków do uprawiania turystyki.

Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z warunkami dostępnymi na stronie:
https://tpn.pl/zwiedzaj oraz aktualnym komunikatem lawinowym dostępnym na https://lawiny.topr.pl/

źródło fot. TOPR

tagi