Strona główna » Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty
Aktualności

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista będzie mógł korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Będzie ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Zmiany w nowym roku nie wymagają składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Osobom, które posiadają status emeryty-rencista ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Nie wyklucza to także korzystania z dwóch wersji dokumentu- tradycyjnej i elektronicznej.

Legitymacja w telefonie
Z mLegitymacji będzie można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów

Wniosek o tradycyjną legitymację
Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty od stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty (formularz ERL).

Pamiętajmy że legitymacje, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych