Strona główna » Stanisław Zubek i jego „Zubki”
Aktualności Kultura Miasto Zakopane

Stanisław Zubek i jego „Zubki”

Fot. ze zbiorów Eweliny Pęksowej

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wykład Wojciecha Szatkowskiego, który opowie o zakopiańskich, międzywojennych wytwórniach nart. Wśród postaci, które przedstawi Kustosz Muzeum, będzie Stanisław Zubek, którego narty uważane były za jedne z najlepszych nart krajowej produkcji.

W środę 18 stycznia o godzinie 16:30 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10), będzie można posłuchać ciekawego wykładu na temat przedwojennych mistrzów nart, ludzi gór, a także producentów sprzętu narciarskiego.

Wojciech Szatkowski opowie o Stanisławie Zubku, dla którego narty były wielką pasją jego życia. Najpierw na nich startował, zdobywając wiele czołowych lokat w zawodach juniorskich, a potem także w mistrzostwach Polski. W wytwórni Zubka produkowano także narty skokowe dla naszych reprezentantów.

Narty Zubka były sprzedawane w Zakopanem i w cenionych sklepach sportowych na terenie niemalże całej Polski, głównie w dużych miastach. U Stanisława Zubka zaopatrywali się w latach trzydziestych najlepsi polscy narciarze: Helena Marusarzówna, Zofia Stopka-Olesiak, Bronisław Czech, Stanisław i Andrzej Marusarzowie, Jan Kula, Marian Woyna-Orlewicz, Izydor Gąsienica-Łuszczek i inni, a ze „starej gwardii” łazików górskich Józef Oppenheim i Henryk Bednarski.
Posiadanie takich nart było marzeniem każdego narciarza i swego rodzaju nobilitacją w środowisku. Można jednak śmiało powiedzieć, że dzieje firmy „Zubek” to historia polskiego narciarstwa, bo na tych nartach zwyciężali i odnosili największe sukcesy najlepsi polscy narciarze.

źródło: Muzeum Tatrzańskie

tagi