Strona główna » W góry tylko na „zimówkach”. Trudne warunki na tatrzańskich drogach
Aktualności Miasto Zakopane

W góry tylko na „zimówkach”. Trudne warunki na tatrzańskich drogach

źródło: Policja Zakopane

Opady śniegu w styczniu, to nie zaskoczenie, jednak warunki na drogach pogorszyły się w parę godzin. Od rana na tatrzańskich drogach doszło już do 11 kolizji drogowych.

Obfite opady śniegu i brak ostrożności kierowców to nie jedyny problem. Jak co roku do Zakopanego w okresie zimowym przybywają turyści na oponach letnich lub wielosezonowych, co przyczynia się bezpośrednio do stwarzania niebezpieczeństwa na drogach.

Zakopiańska Policja poucza i przypomina:
Wprawdzie przepisy drogowe w Polsce nie nakładają obowiązku zmiany opon na zimowe, ale stosowanie tego typu opon pozwoli na łatwiejsze i sprawniejsze poruszanie się po tatrzańskich drogach. Wiele dróg prowadzących do pensjonatów czy hoteli jest wąska i zwyczaj bardzo stroma. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na wielosezonowych lub letnich oponach.

Prognozy pogody zapowiadają dalsze opady śniegu i ujemne temperatury. W związku z rozpoczęciem ferii zimowych ruch na drogach może być wzmożony.

Apelujemy do kierowców, aby wybierając się na górskie drogi zawsze wyposażać samochód w opony zimowe i alternatywnie mieć ze sobą łańcuchy śniegowe. Apelujemy przede wszystkim do kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe – czytamy na stronie Policji.

źródło: Policja Zakopane