Strona główna » Wybierasz się na nartach w Tatry? Przeczytaj kilka zasad!
Aktualności Miasto Zakopane Sport

Wybierasz się na nartach w Tatry? Przeczytaj kilka zasad!

Tatrzański sezon skiturowy w pełni! Zima rozgościła się na dobre i zachęca feriowiczów do spędzania czasu na łonie natury. W trosce o dobro przyrody i bezpieczeństwo narciarzy Tatrzański Park przypomina kilka zasad, którymi należy się kierować podczas narciarskich wycieczek.

Na terenie Parku wyznaczone są trasy przeznaczone do turystyki narciarskiej, wyraźnie oznakowane. Turyści na nartach/splitboardach mogą poruszać się po większości, udostępnionych szlakach turystycznych jeżeli mamy do czynienia z odpowiednią pokrywą śnieżną zabezpieczającą roślinność i glebę przed szkodami jakie mogą wywołać narciarskie szusy

TPN udostępnił szlaki dla fanów turystyki skiturowej:
Ich gęsta sieć znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładnie w Dolinie Goryczkowej i Kondartowej (https://bit.ly/TPNmapa1). Kolejny szlak szlak prowadzi dawną nartostradą z Hali Gąsienicowej do Kuźnic (https://bit.ly/TPNmapa2). W Dolinie Chochołowskiej również udostępniono dwa szlaki narciarskie: z Rakonia do Doliny Wyżniej Chochołowskiej oraz od schroniska na Polanie Chochołowskiej w kierunku Bobrowieckiej Przełęczy (https://bit.ly/TPNmapa3).” wyjaśnia TPN

Niektóre trasy są jednokierunkowe!
Należy pamiętać, że część tras narciarskich jest jednokierunkowa, dbając o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników zimowych przygód, jesteśmy zobowiązani poruszać się zgodnie z wyznaczonym kierunkiem. Są to: szlaki turystyczne: Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch i Dolina Gąsienicowa – Przełęcz Liliowe, dla turystyki narciarskiej udostępnione są wyłącznie do podejścia.

W związku z bardzo dużą popularnością wśród skiturowców Kasprowego Wierchu – przypominamy o obowiązujących przepisach zabraniających podchodzenia nartostradą. Służy ona wyłącznie do zjazdu, a poruszanie się w przeciwnym kierunku stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla zjeżdżających, jak i podchodzących.” radzi TPN.

Kto ma pierwszeństwo na szlaku ?
Pamiętajmy, że na szlakach przeznaczonych do turystyki pieszej obowiązuje zasada pierwszeństwa ruchu pieszego. Na dwukierunkowych szlakach narciarskich, pierwszeństwo ruchu podejściowego.

Jak rozróżnić trasy narciarskie od pieszych ?
Narciarskie oznakowane są pomarańczowymi kierunkowskazami, na których wskazane jest miejsce docelowe oraz odległość do niego. Szlak na Kasprowy Wierch powyżej Niżniej Goryczkowej Równi dodatkowo oznakowany jest również małymi strzałkami kierunkowymi (bez opisów).” informuje TPN

Która stroną należy podchodzić ?
W okresie udostępniania narciarskiej trasy zjazdowej w Dolinie Goryczkowej jest wyznakowany podejściowy szlak narciarski z Niżniej Goryczkowej Równi na szczyt Kasprowego Wierchu. Podchodząc, należy poruszać się wzdłuż krawędzi trasy, za pomarańczowymi tabliczkami i strzałkami kierunkowymi. Nie wolno podchodzić środkiem trasy. Szlak ten prowadzi w obrębie obszaru udostępnionego dla narciarstwa zjazdowego, ale poza utrzymywanymi trasami. Jego przebieg zaznaczono również w terenie tyczkami. Dokładny przebieg szlaku przedstawia mapka: https://bit.ly/TPNmapa2

Dostępne są mapki ułatwiające wybór tras!
Mapki ze szlakami narciarskimi w rejonie Kasprowego Wierchu oraz zasadami obowiązującymi narciarzy i snowboardzistów można bezpłatnie otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44) oraz w niektórych wypożyczalniach sprzętu narciarskiego.

Tatrzański Park Narodowy informuje:
Przypominamy, że okresie zimowym na szlakach turystycznych obowiązuje oznakowanie letnie. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane. Powyżej górnej granicy lasu oznakowanie często jest niewidoczne i poruszanie się w okresie zalegania pokrywy śnieżnej wymaga od turystów dokładnej znajomości przebiegu szlaku i doświadczenia w turystyce zimowej.

Przebieg szlaków można znaleźć na Geoportalu Tatry: https://geoportaltatry.pl/ (mapy 'informacja turystyczna’)

źródło, Fot. Danuta Wojciechowska, TPN

/JL

tagi