Strona główna » TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego
Aktualności Miasto Zakopane Sport

TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego

Silne opady śniegu, prognozowane są także na kilka najbliższych dni. Szlaki pokryte grubą warstwą świeżego puchu stają się niebezpieczne i mylące, gdyż pod spodem zalega starszy, twardy śnieg i lód.

Po obfitych opadach szlaki tatrzańskie są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Słaba jest także widoczność, ze względu na niski pułap chmur, do tego silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wszystkie te czynniki utrudniają bezpieczne poruszanie się w terenie, ograniczając widoczność.

Służby odradzają wyjścia powyżej górnej granicy lasu.

Jak czytamy w komunikacie turystycznym, pokrywa śnieżna jest związana umiarkowanie i słabo, dlatego bardzo możliwe jest wyzwolenie lawiny nawet przy małym obciążeniu. Aktualny 3 stopień zagrożenia lawinowego wskazuje na to, że w pewnych sytuacjach lawiny mogą schodzić samoistnie.

Przed każdym wyjściem w tatry należy zapoznać się z komunikatem lawinowym i turystycznym TPOR, TPN.
Przypominamy, że zimowe wyjścia w Tatry wymagają sporego doświadczenia oraz posiadania sprzętu (ABC lawinowe, raki, czekan), którymi potrafimy się posługiwać.

Komunikat lawinowy TOPR: https://lawiny.topr.pl/
Komunikat turystyczny TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj

źródło: TOPR, TPN
Fot. https://pogoda.topr.pl/

tagi