Strona główna » Muzeum Tatrzańskiego na inwestycję z perspektywą
Aktualności Kultura Miasto Zakopane

Muzeum Tatrzańskiego na inwestycję z perspektywą

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego bierze udział w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Głosowanie internetowe potrwa do dziś, do godz. 15:59. Głosy można oddawać na stronie: MAŁOPOLSKIE: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem | Serwis Samorządowy PAP

O tytuł rywalizują przedsięwzięcia, które powstały w ostatnim czasie dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Za najlepsze zostaną uznane te inwestycje, które uzyskają największą liczbę głosów w porównaniu do liczby mieszkańców według stanu na 1 stycznia 2022 roku podanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Muzeum dostosowało gmach do potrzeb muzealnictwa XXI wieku. Prace remontowo-konserwatorskie w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego objęły m.in. zaizolowanie fundamentów, odświeżenie elewacji, zaprojektowanie od nowa klatki schodowej wraz z windą, wykonanie nowych instalacji technicznych. Zadbano o odpowiadające charakterowi miejsca zagospodarowanie terenu oraz o iluminację elewacji, która podkreśla architektoniczne walory tego wyjątkowego obiektu – murowanicy w stylu zakopiańskim.

W zabytkowych wnętrzach poddano renowacji oryginalne drewniane odrzwia do sal wystaw stałych, starą klatkę schodową z kutymi barierkami; odtworzono kamienne ławy przy wejściu. Stylistycznie ujednolicono przestrzeń recepcyjną z pozostałymi filiami muzeum.

W budynku pojawiły się pomieszczenia wystaw czasowych, przestrzeń na zaaranżowanie kawiarni, sala edukacyjno-konferencyjna. Zmodernizowano wystawę stałą: renowacji poddano zabytkowe gabloty, przestawiono drewnianą chałupę, wykonano nowe dioramy.

Wszystkie prace przeprowadzane były z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczeństwa przechowywania i prezentacji muzealiów.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie
/JL

tagi