Strona główna » Wzrosną ceny biletów wstępu do TPN
Aktualności Miasto Zakopane

Wzrosną ceny biletów wstępu do TPN

Od 1 marca cena biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego wzrośnie. Dorośli turyści zapłacą o 1 zł więcej niż obecnie, czyli 9 zł za jednorazowe wejście na szlak, natomiast bilety ulgowe podrożeją o 50 groszy i będą kosztować 4,5 zł.Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego stwierdza, że podwyżka cen biletów za wstęp na szlaki turystyczne była nieunikniona.

Ceny biletów zostaną podniesione ze względu na wzrost kosztów stałych oraz zwiększenie ruchu turystycznego w Tatrach. Taka decyzja została podjęta także przez Karkonoski Park Narodowy, ceny zostaną podwyższone od marca. Zwiększenie ruchu turystycznego wiąże się z większym zaangażowaniem w obsługę ruchu, taką jak zbieranie śmieci, utrzymanie toalet, zwiększenie ilości wywożonych toalet, a także zwiększenie ogólnego nadzoru nad szlakami i udostępnianiem Tatr dla zwiedzających. W 2021 roku odnotowano 4,6 mln wejść na szlaki, co również wpłynęło na podwyżkę cen biletów.

Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone głównie na bieżące wydatki oraz na wsparcie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które otrzyma 15% ze sprzedaży biletów. Zwiększenie kosztów stałych ratownikom również wymaga dodatkowych funduszy. Część środków zostanie przeznaczona na realizację nowych projektów, takich jak budowa nowych punktów wejścia na szlaki, w tym na Palenicy Białczańskiej, a także na przystąpienie do projektu odprowadzania ścieków z Tatr. Planowane jest rozpoczęcie budowy sieci odprowadzającej fekalia z gór w tym roku.

?JL

tagi