Strona główna » Gmina likwiduje szkołę w Stasikówce
Aktualności Gmina Poronin

Gmina likwiduje szkołę w Stasikówce

Rada Gminy Poronin podjęła decyzję o likwidacji Szkoły Podstawowej w Stasikówce, mimo sprzeciwu niektórych rodziców, Zastąpi ją filia z klasami I-III i oddziałem przedszkolnym, natomiast uczniowie klas IV-VIII będą dowożeni do szkoły w Murzasichlu.

Rada była jednomyślna w swojej decyzji o przekształceniu szkoły w filię i likwidacji jej obecnej formy. Wszyscy radni wyrazili poparcie dla tej propozycji.

Wójt Gminy Anita Żegleń mówi, że ta likwidacja jest niezbędna do utworzenia nowej szkoły, filialnej, która będzie funkcjonować w Stasikówce, jako filia szkoły podstawowej w Murzasichlu. – Nie zamykamy szkoły, tylko próbujemy ją ratować. To jej jedyna szansa.

Wójt argumentowała swoją decyzję demografią, która jak wyjaśniała, miała kluczowe znaczenie. W przypadku braku przekształcenia szkoły w filię, w 2023 roku w Szkole Podstawowej w Stasikówce byłoby tylko 3 klasy z sześcioma uczniami, 2 klasy z czterema uczniami, 1 klasa z trzema uczniami i 2 klasy z dwoma uczniami. Wyjaśniała, że głównym problemem jest duża liczba dzieci spoza obwodu szkoły, co prowadzi do pogorszenia sytuacji placówki. W związku z tym, konieczny jest remont budynku oraz poprawa oferty edukacyjnej, aby zwiększyć atrakcyjność szkoły. Do prowadzenia szkoły nie zgłosiło się żadne stowarzyszenie.

/JL

tagi