Strona główna » „Czy jesteś jedną z osób, które karmiły lub dotykały młodego jelenia kręcącego się w rejonie Nosala?”
Aktualności Miasto Zakopane

„Czy jesteś jedną z osób, które karmiły lub dotykały młodego jelenia kręcącego się w rejonie Nosala?”

Przyzwyczajenie dzikich zwierząt do obecności ludzi ma negatywne skutki zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ten problem dotyczy wielu gatunków, takich jak jelenie, lisy, niedźwiedzie, kaczki krzyżówki, orzechówki, niektóre gatunki ptaków wróblowych oraz wiewiórki. TPN apeluje o rozsądne zachowania wobec dzikich zwierząt zamieszkujących park.

Wiele osób dokarmia dziko żyjące zwierzęta z myślą o ich pomocy, zwłaszcza w trudnych okresach, jak zima. Jednak takie zachowanie jest szkodliwe dla zwierząt i nie przynosi im rzeczywistej pomocy. Dokarmianie zwierząt powoduje, że tracą one umiejętność szukania naturalnego pokarmu, a także nie potrafią znaleźć bezpiecznych miejsc, gdzie nie grozi im atak drapieżników.

Ponadto, karmiąc dzikie zwierzęta, często podajemy im niewłaściwe pokarmy, co prowadzi do pogorszenia ich zdrowia. Zwierzęta stają się natarczywe i coraz bardziej agresywne wobec ludzi, a także stanowią łatwy cel dla kłusowników. Dlatego nie powinniśmy dokarmiać dziko żyjących zwierząt, a zamiast tego zachęcać je do samodzielnego zdobywania pożywienia i pozostawiać je w spokoju.

Straż Parku nadzoruje jelena, którego zdjęcia są popularne w różnych grupach. TPN apeluje: Jeśli spotkasz go, nie zbliżaj się, nie dotykaj i nie dokarmiaj. Z dystansem i spokojnym krokiem oddal się od niego, nawet jeśli kieruje się w Twoją stronę. Jeleń jest dzikim zwierzęciem, nie maskotką do robienia zdjęć. Istnieje ryzyko, że zareaguje w sposób nieprzewidywalny i może być agresywny.

źródło: TPN
/JL

tagi