Strona główna » Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim
Aktualności Miasto Zakopane Sport

Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim

Blisko 400 zawodników z 44 uczelni weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim, które odbędą się w Zakopanem. Impreza ta będzie kulminacją wydarzeń AZS Winter Cup, które trwają od piątku. Wśród uczestników znajdzie się także drużyna z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

Zawody odbędą się w dniach 6-8 marca w Zakopanem.

Na Harendzie kolejny raz odbędą się zawody, które pozwolą wyłonić najlepszych sportowców-studentów w Polsce. W ciągu dwóch dni, czyli w poniedziałek i wtorek, odbędą się emocjonujące półfinały w slalomie gigancie i slalomie. W ostatnim dniu wyłonieni zostaną zwycięscy, którzy zdobędą medale.

W rywalizacji drużynowej kobiet w Akademickich Mistrzostwach Polski, zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach będą dążyć do powtórzenia sukcesu z poprzedniego roku. Z kolei, wśród panów, drużyna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która zdobyła złoto w poprzednim roku, nie będzie miała łatwego zadania. W ekipie brakuje Adama Smolika i Szymona Drużby, którzy byli w stanie zdobyć wiele punktów dla swojej uczelni. To daje szansę drużynie AWF-u Katowice, która ma silny skład i zajęła drugie miejsce w ubiegłym roku. Ponadto, uczelnie, które radzą sobie dobrze w Akademickim Pucharze Polski – AZS Winter Cup, takie jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Krakowska, również mają apetyt na podium w drużynowej klasyfikacji.

Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa oraz organizator imprezy, przypomina, że narciarstwo alpejskie to sport otwarty dla wszystkich i spodziewa się zaciętej rywalizacji podczas zawodów. Warto zauważyć, że podczas imprezy amatorzy mogą spotkać się z zawodnikami, którzy brali udział w wydarzeniach sportowych, takich jak uniwersjada, mistrzostwa świata czy igrzyska.

Pawła Pyjasa, ubiegłorocznego złotego medalistę w gigancie z AWF Katowice, nie będzie w stawce tegorocznych zawodów. Jednak jego kolega z uczelni, Przemysław Białobrzycki, przed rokiem zdobywca srebrnego medalu w gigancie oraz złoty medalista w slalomie, chce godnie go zastąpić. W zawodach mogą też zrobić zamieszanie debiutanci, którzy brali udział w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid – Szymon Bębenek, obecny mistrz Polski seniorów w slalomie, oraz Błażej Budz, który dobrze radził sobie w cyklu AZS Winter Cup.

W rywalizacji pań w narciarstwie zapowiada się interesująco. Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie będzie bronić złotego medalu w slalomie, który zdobyła podczas tegorocznej edycji AZS Winter Cup. Natomiast Zuzanna Czapska z AWF Katowice będzie starała się utrzymać tytuł akademickiej mistrzyni Polski w gigancie. Julia Włodarczyk, ubiegłoroczna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu AZS Winter Cup, po raz pierwszy wystartuje na akademickim stoku w tym roku. Patrycja Florek, mistrzyni Polski seniorek w slalomie z 2021 roku, również ma szansę na zdobycie medalu.

źródło: Biuro Prasowe
/JL

tagi