Strona główna » Intensywny weekend dla ratowników TOPR
Aktualności Miasto Zakopane

Intensywny weekend dla ratowników TOPR

W miniony weekend ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielali pomocy 15 osobom. Już w piątek w akcji brał udział śmigłowiec, który wspomagał ratowników podczas udzielenia pomocy osobie doznającej ataku epilepsji podczas jazdy wyciągiem w Kotle Goryczkowym. Tego samego dnia ratownicy udzielali także pomocy kilku narciarzom skiturowym, którzy doznali przede wszystkim urazów kończyn dolnych.

Najbardziej pracowitym dniem okazała się sobota. Ratownicy z Kasprowego Wierchu wezwali załogę śmigłowca, aby pomóc narciarce, która doznała bardzo bolesnego złamania kończyny górnej po upadku w okolicy Kotła Gąsienicowego. Konieczny był pilny transport poszkodowanej do szpitala w Zakopanem.

W nocy, gdy warunki atmosferyczne pogarszały się z powodu porywistego wiatru, przeprowadzono dwie poważne akcje ratunkowe. Pierwsza z nich dotyczyła 3-osobowej rodziny z okolicy Suchych Czub, którzy nie mieli odpowiedniego przygotowania i wyposażenia, aby bezpiecznie zejść w dół. Ratownicy eskortowali ich do Doliny Kondratowej.

Druga akcja ratunkowa miała miejsce na Północnym Filarku Świnicy, gdzie dwaj taternicy utknęli podczas wycofywania się. Ratownicy zostali przetransportowani na szczyt Kasprowego Wierchu przy pomocy PKL, a następnie pieszo udali się na Siodełko w Filarze. Tam, przy użyciu lin dyneema, bezpiecznie sprowadzili taterników na podstawę ściany. Cała akcja zakończyła się o godzinie 7 rano.

W niedzielę, głównie udzielano pomocy narciarzom, którzy potrzebowali pomocy w okolicach Grzesia oraz Dolnej Równi Goryczkowej.

Nadchodzący tydzień przyniesie z powrotem zimę w Tatrach. Prognozuje się opady śniegu, co spowodowało ogłoszenie drugiego stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach.

Aktualny komunikat lawinowy jest dostępny na stronie internetowej: https://lawiny.topr.pl/

Informacje na temat warunków do uprawiania turystyki są dostępne pod adresem: https://tpn.pl/zwiedzaj

/JL

tagi