Strona główna » Porywisty wiatr w Tatrach. Wstrzymano wyciąg na Goryczkowej
Aktualności Miasto Zakopane

Porywisty wiatr w Tatrach. Wstrzymano wyciąg na Goryczkowej

W samych Tatrach, ale także w górnej części Zakopanego wieje silny wiatr.

W Tatrach na szczycie Kasprowego Wierchu występuje wichura o sile przekraczającej 80 km/h, podczas gdy w Zakopanem w górnej części miasta wiatr wieje z prędkością około 50 km/h. Kolejka na Kasprowy działa, ale wyciąg w Kotle Goryczkowym jest nieczynny. W Zakopanem temperatura wynosi 13 stopni Celsjusza, a na szczycie Kasprowego Wierchu jest zaledwie 2 stopnie Celsjusza. W nadchodzący weekend będzie nieco chłodniej, a na początku przyszłego tygodnia spodziewany jest atak zimy. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Komunikat turystyczny TPN:

Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest mocno zróżnicowana. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południowych robi się mokry i przepadający, gdzieniegdzie jest wytopiony do warstwy skał. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, również panują zmienne warunki – miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg (zalecamy zabrać raczki i kijki, ponieważ jest ślisko), a na niektórych szlakach bocznych – mokry i grząski śnieg.

/j

tagi