Strona główna » Uwaga skiturowcy, TPN przypomina zasady poruszania się po szlakach
Aktualności Miasto Zakopane

Uwaga skiturowcy, TPN przypomina zasady poruszania się po szlakach

Cieplejsze dni, okres świąteczny, więcej wolnego czasu takie okoliczności sprzyjają wędrówkom górskim, co powoduje także większy napływ turystów pieszych w Tatry. Dlatego wybierając narciarską wyrypę, należy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących w TPN.

Zjeżdżając szlakiem turystycznym na nartach należy pamiętać, że na szlaku to właśnie turysta pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo. Jeżeli widzisz podchodzących/schodzących szlakiem turystów, zaplanuj swój zjazd w taki sposób by ich ominąć z zachowaniem bezpiecznego dystansu i nie stwarzać dla nich zagrożenia. Nie zsuwaj na nich zwałów śniegu. Jeżeli jest wąsko, poczekaj, aż przejdą i będzie możliwość bezpiecznej kontynuacji zjazdu, a przez turystów – bezpiecznej kontynuacji wędrówki.

Wybierając się na wycieczkę narciarską, dobrze ją zaplanuj. Zapoznaj się z opisem szlaku, sprawdź czy wybrany szlak jest dla Ciebie odpowiedni (adekwatny do Twoich umiejętności i doświadczenia). Korzystając ze szlaków narciarskich, sprawdź czy szlak, którym zamierzasz podchodzić lub zjeżdżać jest jedno- czy dwukierunkowy (pamiętaj, podchodzący mają pierwszeństwo!). Sprawdź prognozę pogody oraz aktualny komunikat lawinowy i turystyczny. Zabierz ze sobą lawinowe ABC (detektor, sondę, łopatę). Pamiętaj jednak, że sprzęt nie daje gwarancji bezpieczeństwa, zależy ono głównie od Twoich decyzji. Wędrowanie w warunkach zimowych po tatrzańskich szlakach wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności używania sprzętu umożliwiającego poruszanie w takich warunkach oraz prawidłowej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.

Informacje o warunkach na szlakach i aktualnym zagrożeniu lawinowym znajdziemy w komunikacie turystycznym TPN: https://tpn.pl/zwiedzaj

Wszystkie zasady obowiązujące narciarzy: https://tpn.pl/zwiedzaj/narciarstwo

Komunikat lawinowy TOPR: https://lawiny.topr.pl/

Szlaki i aktualne utrudnienia na nich: https://geoportaltatry.pl/

Fot. Danuta Wojciechowska, TPN

tagi